لیزر موی زائد, مقالات

سوختگی لیزر موی زائد

سوختگی لیزر موی زائد

آیا سوختگی لیزر موی زائد متداول است؟

کسانی که به دنبال راه حلی دائمی برای رفع موهای زائد بدن هستند اغلب به لیزر موهای زائد روی می آورند. این یک روش زیبایی است که از گرمای شدید لیزر برای آسیب رساندن به فولیکول های مو و جلوگیری از رشد مو در آینده استفاده می کند. سوختگی لیزر موی زائد یکی از عوارض خطرناک این روش درمانی است. لیزر موی زائد بیشتر در موارد زیر استفاده می شود:

  • زیر بغل
  • پاها
  • صورت
  • بازوها
  • خط مایو

در حالی که عوارض جانبی پس از درمان شایع است، سوختگی لیزر موی زائد به طور معمول یکی از آنها نیست. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است به این دلیل باشد که درمان به درستی انجام نشده است، دستگاه استاندارد و معتبر استفاده نشده است و اپراتور تخصص لازم را نداشته است. علاوه بر این، گاهی اوقات نوع پوست فرد ممکن است با لیزر ناسازگار باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سوختگی لیزر موهای زائد، از جمله پیشگیری و درمان، در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

چرا سوختگی لیزر موی زائد ممکن است اتفاق بیفتد

لیزر موهای زائد با هدف قرار دادن رنگدانه یا ملانین در فولیکول مو عمل می کند. پزشکان متخصص پوست می گویند: این روش برای موهای بلوند، سفید یا خاکستری کار نمی کند زیرا ملانین کمتری دارند. همچنین برای موهای قرمز کار نمی کند، زیرا حاوی نوع متفاوتی از ملانین است. در حالی که پوست پس از لیزر موهای زائد معمولاً صورتی رنگ و کمی حساس است، سوختگی نادر است.

در اینجا چند دلیل احتمالی وجود دارد که چرا سوختگی ممکن است رخ دهند.

تماس طولانی مدت با لیزر

بر اساس تحقیقات منابع مورد اعتماد، سوختگی می تواند ناشی از تماس لیزر برای مدت طولانی با پوست و خنک کننده نامناسب باشد. نوع لیزر نیز ممکن است مقصر باشد، زیرا دستگاه های جدیدتر معمولاً دارای ویژگی های ایمنی بیشتری برای کاهش سوختگی هستند.

ژل لیزر

محققان همچنین دریافتند که ژل لیزر ممکن است بخشی از این مشکل باشد. ژل های خاصی برای کار همراه با لیزر در طول درمان استفاده می شوند. آنها به موردی اشاره کردند که در آن زنی به دلیل انباشته شدن ژل های قبلی روی دستگاه لیزر با واکنش سوختگی اپیدرمی مواجه شد. همچنین ممکن است اگر ژل قبل از درمان ناحیه خشک نشود، ممکن است دچار سوختگی شود.

پوست تیره تر

در نهایت، افرادی که پوست تیره‌تری دارند یا برنزه دارند، بیشتر دچار سوختگی می‌شوند. ملانین موجود در پوست، در افراد با پوست تیره تر، با ملانین موجود در فولیکول مو توسط لیزر اشتباه گرفته می شود. به عنوان مثال، خطر سوختگی برای یک فرد روشن پوست با موهای تیره بسیار کم است زیرا سطح ملانین در پوست اطراف پایین است. در مقابل، اگر لیزر موهای زائد روی بیمار با رنگ پوست تیره انجام شود، جایی که گرمای بیش از حد در کل پوست به جای فولیکول‌ها جذب می‌شود، ممکن است سوختگی رخ دهد.

نواحی که احتمال سوختگی لیزر موی زائد بیشتر است

درست مانند نواحی خاصی از بدن که در طول لیزر درمانی بیشتر آسیب می بینند، نواحی خاصی از بدن نیز احتمال سوختگی دارند. به عنوان مثال، مناطقی که پوست نازک‌تری دارند، احتمالاً دارای عوارض جانبی هستند. این نواحی شامل ناحیه بیکینی، صورت و گردن است. سوختگی همچنین در قسمت هایی از بدن که برنزه شده است به احتمال زیاد اتفاق می افتد. اگر تنظیمات انرژی لیزر توسط پزشک تنظیم نشود، بیمار بیشتر مستعد سوختگی است.

سوختگی بعد از لیزر موهای زائد ممکن است قرمز، تاول دار، متورم و به شکل نوک دستگاه لیزر باشد. دکتر میشل گرین، متخصص پوست و زیبایی، می‌گوید: علائم اغلب در چند ساعت یا چند روز اول پس از سوختگی بدتر می‌شوند. او توصیه می کند که برای تعیین درجه سوختگی بر اساس عمق سوختگی و کل ناحیه پوست آسیب دیده، یک متخصص مراقبت های بهداشتی به آن نگاه کنید.

علائم اضافی سوختگی عبارتند از:

  • پوسته شدن
  • هایپرپیگمانتاسیون پس از التهاب
  • لایه برداری
  • تغییر در رنگ پوست، مانند سفید شدن یا زغالی شدن پوست

نحوه درمان سوختگی

شما ممکن است با انجام روش های مراقبتی سوختگی را درمان کنید. قطع پزشک متخصص باید سوختگی را بررسی و درمان مناسب را ارائه دهد.

از آنجایی که پوست سوخته به نور خورشید بسیار حساس خواهد بود، اجتناب از قرار دادن ناحیه آسیب دیده در معرض نور مستقیم خورشید مهم است. اگر هر گونه درد مرتبط با سوختگی را تجربه کردید، او همچنین توصیه می‌کند که از مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن (ادویل، موترین) یا ناپروکسن (Aleve) استفاده کنید.

در موارد تهاجمی تر، ممکن است چند ماه یا بیشتر طول بکشد تا سوختگی محو شود. این به محل سوختگی نیز بستگی دارد، زیرا سوختگی روی پاها معمولاً زمان بیشتری برای محو شدن دارد. علاوه بر این، سوختگی‌های شدیدتر، مانند سوختگی درجه دوم یا سوم، احتمالاً به توجه یک متخصص پزشکی و داروهای تجویزی نیاز دارد.

چگونه از سوختگی لیزر موی زائد جلوگیری کنیم

وقتی صحبت از سوختگی لیزر موهای زائد می شود، پیشگیری کاملا امکان پذیر است. اولین قدم این است که مطمئن شوید که درمان را توسط یک پزشک با تجربه انجام می دهید. با توجه به وجود دستگاه های لیزر موی زائد بی کیفیت در ایران، می توانید با تماس با ما، بهترین شرکت رنت لیزر در ایران از کلینیک های معتبر در شهرتان اطلاعات لازم را کسب کنید.

از آنجایی که پوست برنزه بیشتر مستعد سوختگی است، باید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کنید. همچنین باید از برخی محصولات مراقبت از پوست خودداری شود. حداقل 1 هفته قبل از عمل از مصرف داروهای پوستی موضعی مانند رتینوئیدها خودداری کنید. در نهایت، یک تست روی پوست یک راه مفید برای جلوگیری از یک اثر نامطلوب احتمالی است. این کار با لیزر انجام می شود.

چه زمانی باید به پزشک متخصص مراجعه کرد

اگر سوختگی رخ دهد، مهم است که فورا درمان را شروع کنید. همچنین تا زمانی که این ناحیه به طور کامل التیام نیافته است، باید از هرگونه لیزر مجدد برای این ناحیه خودداری کنید. کلید اصلی پیشگیری از سوختگی، انتخاب متخصص حرفه ای مناسب است.

لیزر درمانی از بین بردن موهای زائد یک روش زیبایی محبوب است. این یک راه حل دائمی برای رفع موهای زائد است، به شرطی که جلسات کافی تکمیل شود. با این حال، مانند هر عمل زیبایی، خطرات و عوارض جانبی رایجی وجود دارد. با این حال، سوختگی نباید یکی از آنها باشد. با انجام درمان توسط یک متخصص پوست معتبر و اطمینان از سازگاری نوع پوست شما با لیزر، از سوختگی جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *