درمان پوست, مقالات

لیزر کیوسوییچ چیست؟ | موارد استفاده و عوارض

استفاده از لیزر کیوسوییچ

لیزر کیوسوییچ یکی از روش‌های پیشرفته و محبوب در حوزه زیبایی و درمان‌های پوستی است که به منظور حذف تتو، درمان لکه‌های پوستی و مشکلاتی مانند ملاسما مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تکنولوژی با داشتن ویژگی‌های منحصر به فرد، توانسته است جایگاه ویژه‌ای در میان سایر روش‌های درمانی پیدا کند. اما این تکنولوژی چیست و چگونه عمل می‌کند؟

جهت خرید لیزر کیوسوییچ با ما تماس بگیرید.

فناوری لیزر کیوسوییچ

لیزر کیوسوییچ نوعی از لیزر است که با ارسال پالس‌های بسیار کوتاه و پرانرژی به پوست، می‌تواند رنگدانه‌های غیرطبیعی و تتوها را تخریب کند. این پالس‌ها در مدت زمان بسیار کوتاهی آزاد می‌شوند، که این ویژگی به عنوان “کیوسوییچ” شناخته می‌شود.

لیزر Q-Switched برای پاک کردن تاتو و ضایعات رنگدانه‌ای استفاده می شود.

موارد استفاده لیزر کیوسوییچ، معمولاً برای درمان رگ‌های عنکبوتی واریس، اسکارهای آکنه و چین و چروک و همچنین برخی عفونت‌های قارچی مانند اونیکومیکوزیس (قارچ انگشت پا) و پای ورزشکاران می باشد. این نوع دستگاه لیزر، به عنوان استاندارد طلایی پاک کردن خالکوبی، از طرف سازمان غذا و دارو،در نظر گرفته شده است.

(پای ورزشکاران نوعی بیماری قارچی است که در پا دیده می‌شود. شایعترین محلی که توسط درماتوفیتها مبتلا می‌شوند پاها هستند. این بیماری در جوانی و میانسالی و در مردان بالغ بیشتر دیده می‌شود. همچنین درصد ابتلا در سنین قبل از بلوغ پایین است. برگرفته از ویکی پدیا)

لیزر کیوسوییچ

لیزرهای کیوسوئیچ از تکنیک با همین نام برای انتشار پالس های فشرده فوتون های متمرکز (انرژی نور) استفاده می کنند. پرتو لیزر به اندازه کافی قدرتمند است که به عمق پوست نفوذ کند اما برای درمان صورت به اندازه کافی ملایم است و آسیبی به بافت رویی پوست نمی زند. FDA لیزر Q-Switched را برای کاربردهای مورد نظر آن ایمن و مؤثر می داند.

این مقاله به بررسی انواع موارد استفاده و کاربردهای لیزر کیوسوئیچ می پردازد. همچنین در خصوص نحوه عملکرد لیزرهای کیوسوئیچ برای حذف تاتو و به عوارض جانبی مرتبط با روش های درمانی این نوع لیزر در سایر نقاط بدن می پردازیم.

موارد استفاده لیزر کیوسوییچ

لیزر Q-switched استفاده بسیار زیادی در بخش درمان و زیبایی دارد. از آنجایی که لیزر Q-Switched غیر فرسایشی است، می‌تواند لایه‌های عمیق‌تر پوست را بدون آسیب رساندن یا ایجاد زخم به بافت‌های پوست گرم کند. به همین دلیل این لیزر، روشی ارزشمند در بازسازی پوست (به عنوان مثال کاهش چین و چروک) است.

حذف خالکوبی

موارد استفاده لیزر کیوسوییچ در طول موج های مختلفی تعیین می شود. لیزرهایی با طول موج 1064 نانومتر (nm) برای پاک کردن خالکوبی های آبی تیره یا سیاه استفاده می شود، در حالی که لیزرهایی با طول موج 532 نانومتر می توانند رنگ های قرمز، آبی آسمانی و سبز را حذف کنند.

لیزرهای کیو سوئیچ با نفوذ به داخل پوست و سپس حرارت دادن جوهر تاتو تا خرد شدن آن، خالکوبی ها را پاک می کنند. سپس جوهر از طریق سیستم لنفاوی از بدن خارج می شود. در صورت استفاده صحیح، لیزرهای Q-Switched جوهر خالکوبی را بدون آسیب رساندن یا زخمی شدن پوست اطراف تجزیه می کنند.

یک مطالعه در سال 2015، 12 خالکوبی آبی یا سیاه هر کدام سه بار با لیزر Q-switched طول موج 1064 نانومتر درمان شدند. پیشرفت ها قابل توجه بود، اگرچه هیچ یک از خالکوبی ها پس از سه جلسه به طور کامل از بین نرفتند و نیاز به تعداد جلسات بیشتر وجود دارد. این گزارش همچنین اشاره می‌کند که مهم‌ترین پیشرفت‌ها در خالکوبی‌هایی که حداقل 10 سال قبل انجام شده بودند، مشاهده شد.

ضایعات پوستی و عروقی

یکی از موارد استفاده لیزر کیوسوییچ برای درمان ضایعات پوستی رنگدانه و ضایعات عروقی (وریدی) است، از جمله: Nevus of Ota عبارت است از هایپرپیگمانتاسیون در صورت و گاهی اوقات در چشم، معمولا فقط در یک طرف. در سال 2014، محققان به بهبودهای عالی در خال Ota با استفاده از لیزر Q-Switched اشاره کردند. هیچ عارضه جانبی نامطلوبی گزارش نشد و زمان بهبودی کم یا بدون نیاز به زمان بهبودی بود.

لنتیژین یا “لکه های پیری” یا “لکه های خورشید” لکه های مسطح و رنگدانه ای هستند که در اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب یا پیری پوست ایجاد می شوند. لیزرهای کیوسوئیچ برای کاهش تدریجی آنها موثر هستند اما با خطر افزایش هایپرپیگمانتاسیون به ویژه در انواع پوست تیره تر همراه هستند. یک مطالعه در سال 2016 بهبود قابل توجهی را در لنتیژین ها پس از تنها یک جلسه لیزر Q-switched نشان داد.

ملاسما وضعیتی است که در آن لکه‌ها یا لکه‌های بیش‌پیگمانته، معمولاً روی صورت ایجاد می‌شوند. مطالعات نشان می‌دهند که درمان‌های لیزری با این لیزر می‌توانند آن‌ها را به طور قابل‌توجهی طی سه جلسه درمان هر ماه یک‌بار محو کنند. فقط عوارض جانبی خفیف و موقتی مانند خارش گزارش شده است.

آنژیوم عنکبوتی به دلیل ظاهر عنکبوت مانند قرمز یا بنفش آنها گاهی اوقات وریدهای عنکبوتی نامیده می شود. آنژیوم عنکبوتی در اثر گشاد شدن عروق خونی در نزدیکی سطح پوست ایجاد می شود. لیزرهای کیوسوئیچ برای کاهش آنژیوم عنکبوتی در صورت و گردن با نتایج مطلوب استفاده شده است.

جوان سازی پوست

لیزر لیپوساکشن یک جایگزین غیر تهاجمی برای لیپوساکشن است که زمان نقاهت کمی دارد. لیزرهای کیوسوئیچ به طور گسترده در لیپوساکشن لیزری استفاده می شوند، زیرا می توانند به طور موثر چربی های ناخواسته را کاهش دهند و در عین حال آسیب بافت را به حداقل برسانند. یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که لیپوساکشن با کیوسوئیچ در مقایسه با لیپوساکشن سنتی 54 درصد کمتر از دست دادن خون را به همراه داشت.

اسکارهای آکنه را می توان به طور موثر با لیزر Q-switched درمان کرد. یک مطالعه در سال 2022 که در مجله Medicina منتشر شد، بهبود قابل توجه اسکار آکنه را طی سه درمان لیزر Q-switch 1064 نانومتری که هر هشت هفته انجام می‌شود، نشان داد. عوارض جانبی قابل توجهی گزارش نشده است. درمان‌ها ایمن و مؤثر در نظر گرفته شدند.

روش‌های بازسازی پوست معمولاً با استفاده از لیزرهای Q-switched انجام می‌شود. هدف از درمان ها بهبود رنگ و بافت پوست، کاهش چین و چروک و کاهش تولید چربی پوست است. مطالعه‌ای که در سال 2022 منتشر شد نشان داد که درمان‌های لیزر Q-switch به طور قابل‌توجهی سیاهی و چین و چروک زیر چشم را طی شش درمان کاهش می‌دهند.

لیزرهای Q-Switch چگونه کار می کنند؟

برندهای مختلفی از لیزرهای کیوسوئیچ وجود دارد، از جمله لیزرهای Q-switched Nd:YAG، لیزرهای Q-switched Ruby، لیزرهای Q-switched Alexandrite و لیزر Picosecond Alexandrite.

این نوع لیزر در طول موج های مختلف موجود هستند. موارد استفاده لیزر کیوسوییچ در پاک کردن تاتو و هایپرپیگمانتاسیون، لیزرهایی با طول موج های 1064 نانومتر و 532 نانومتر سودمندترین هستند. به عنوان مثال، از آنجایی که جوهر سیاه تاتو در لایه اپیدرم (دوم) پوست رسوب می‌کند، برای برداشتن آن به طول موج 1064 نانومتر نیاز است. از سوی دیگر، کک و مک ها تجمع ملانین در لایه پوستی (اول) پوست هستند، بنابراین لیزر 532 نانومتری برای درمان آنها مناسب تر است.

Q-Switched Laser Indications

لیزر Q-Switch 1064 نانومتریلیزر Q-Switch 532 نانومتری
 • پاک کردن تاتو آبی و مشکی
 • Nevus of Ota
 • لنتیژین ها
 • ملاسما
 • چین و چروک و اسکار آکنه
 • هایپرپیگمانتاسیون ناشی از اختلالات پوستی
 • پاک کردن خالکوبی قرمز، آبی روشن، سبز
 • علائم مادرزادی
 • رگهای عنکبوتی
 • کک و مک
 • لایه برداری پوست برای چین و چروک و اسکار آکنه
 • هایپرپیگمانتاسیون ناشی از اختلالات عروقی (ورید)

بر خلاف انواع دیگر لیزرهای رایج که یک پرتو لیزر پیوسته ساطع می کنند، لیزرهای کیوسوئیچ پالس های مختصری از انرژی نور متراکم بیشتری با طول موج یکنواخت ساطع می کنند. مزیت این کار این است که امکان دقت بیشتر را فراهم می کند و در عین حال تجمع گرما و آسیب بافت زیر پوست را به حداقل می رساند. پالس‌های کیوسوییچ بسیار کوتاه و پرانرژی هستند که این ویژگی باعث می‌شود تا بتواند به طور دقیق و بدون آسیب به بافت‌های اطراف، رنگدانه‌ها را هدف قرار دهد.

مقایسه کیوسوییچ با لیزر فرکشنال

لیزر co2 فرکشنال بیشتر برای بهبود بافت پوست و کاهش چین و چروک استفاده می‌شود، در حالی که لیزر کیوسوییچ بیشتر بر روی رنگدانه‌ها و تتوها موثر است.

مقایسه کیوسوییچ با لیزر الکساندریت

لیزر الکساندریت معمولاً برای حذف موهای زائد استفاده می‌شود، در حالی که لیزر کیوسوییچ برای درمان لکه‌های پوستی و تتوها مناسب‌تر است.

مزایای استفاده از لیزر کیوسوییچ

ایمنی و کم‌درد بودن

یکی از مزایای اصلی لیزر کیوسوییچ ایمنی بالا و کم‌درد بودن آن است. این روش به دلیل داشتن پالس‌های کوتاه و دقیق، کمتر باعث آسیب به بافت‌های اطراف می‌شود و درد کمتری را برای بیمار به همراه دارد.

دوره نقاهت کوتاه

بعد از انجام لیزر کیوسوییچ، دوره نقاهت بسیار کوتاه است و بیشتر بیماران می‌توانند بلافاصله به فعالیت‌های روزمره خود بازگردند. تنها توصیه می‌شود که تا چند روز پس از درمان، از قرار گرفتن در معرض آفتاب مستقیم خودداری کنند.

پروسه درمان با لیزر کیوسوییچNd:YAG

قبل از درمان

مشاوره با یک پزشک متخصص پوست معمولاً قبل از انجام لیزر لازم است. در طول مشاوره، موارد زیر بررسی می شود:

 • ارزیابی نوع پوست و وضعیت سلامت عمومی
 • موارد مراقبت از پوست
 • داروها یا آلرژی های احتمالی
 • هدف از روش درمانی
 • گزینه های درمانی
 • یک دوره درمانی را توصیه کنید
 • تعداد جلسات مورد نیاز

استفاده از لیزر کیوسوییچ

روز درمان

ممکن است پزشک شما از شما بخواهد که لباس پزشکی بپوشید. آنها ممکن است قبل از شروع عمل، یک کرم بی حس کننده یا بی حس کننده موضعی روی پوست شما بمالند. همچنین به شما عینک های چشمی برای محافظت از چشمانتان داده می شود.

برای درمان‌های لیزر Q-switched، پزشک باید یک “نقطه تست” روی پوست انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که لیزر و تنظیمات آن با نوع پوست شما سازگار است. درمان با لیزر کیوسوئیچ بسته به روش و میزان بزرگ یا لایه لایه بودن ناحیه درمان می تواند بین 10 تا 45 دقیقه طول بکشد.

پس از درمان

پس از آن، ممکن است در صورت نیاز، این گزینه به شما داده شود که لیزر بعدی خود را برنامه ریزی کنید. بین هر جلسه لیزر باید حداقل 4 تا هشت هفته فاصله باشد. هنگامی که درمان شما به پایان رسید، پزشک شما ناحیه تحت درمان را در یک باند استریل می پوشاند. ارائه دهنده شما ممکن است از شما بخواهد:

 • ناحیه تحت درمان را به مدت 24 تا 48 ساعت تحت پوشش قرار دهید.
 • از خیساندن ناحیه پوست در آب خودداری کنید.
 • از نور مستقیم خورشید بپرهیزید.
 • از دست زدن، خارش یا برداشتن ناحیه تحت درمان خودداری کنید.
 • ممکن است لازم باشد یک آنتی بیوتیک یا پماد ضد عفونی کننده را روی ناحیه تحت درمان بمالید و آن را به مدت 7 تا 10 روز پوشش دهید.

مراقبت‌های پس از استفاده از لیزر کیوسوییچ

محافظت در برابر آفتاب

یکی از مهم‌ترین مراقبت‌های پس از لیزر کیوسوییچ، جلوگیری از قرار گرفتن در معرض آفتاب مستقیم است. استفاده از کرم‌های ضد آفتاب با SPF بالا می‌تواند به جلوگیری از بروز لکه‌های جدید کمک کند.

استفاده از کرم‌های ترمیم‌کننده

استفاده از کرم‌های ترمیم‌کننده و مرطوب‌کننده می‌تواند به کاهش التهاب و تسریع روند بهبود پوست کمک کند.

ایمنی لیزر Q-switched

فناوری لیزر Q-switched به طور گسترده ای ایمن و موثر در نظر گرفته می شود. علاوه بر این، مطالعات سطوح بالایی از رضایت بیمار را به دنبال درمان‌های لیزر Q-switched نشان داده‌اند. یکی از این مطالعات در سال 2022 ایمنی و کارایی لیزر 1064 نانومتری Q-switched برای درمان سیاهی و چین و چروک زیر چشم را ارزیابی کرد.

عکس‌های قبل و بعد نشان می‌دهند که درمان‌های لیزر Q-switched منجر به کاهش واضح چین و چروک و ملانین می‌شود. تنها عوارض جانبی گزارش شده، سوزش و قرمزی خفیف بود که فقط چند روز پس از عمل ادامه داشت. این نوع لیزر فقط باید توسط پزشک واجد شرایط برای اهداف مورد نظر خود استفاده شوند. بهبودی و مراقبت های پس از آن به ویژه برای اطمینان از بهبودی مناسب و نتایج با کیفیت بالا بسیار مهم است.

عوارض جانبی احتمالی

عوارض جانبی پس از درمان‌های لیزر Q-switched غیرمعمول است اما می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • هایپرپیگمانتاسیون، گاهی به دلیل التهاب یا انجام لیزر درمانی خیلی نزدیک به هم
 • خطر کم جای زخم
 • به ندرت، واکنش آلرژیک به جوهر تکه تکه شده تاتو
 • تورم و کبودی
 • خارش

در صورت بروز تاول یا علائم عفونت فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

موارد منع لیزر کیوسوییچ

اگر عفونت پوستی فعال ویروسی، باکتریایی یا قارچی دارید، نباید با لیزر Q-switch درمان شوید. در صورت وجود عفونت تبخال غیرفعال، لیزر درمانی توصیه نمی شود، زیرا گزارش شده است که عفونت های تبخال نهفته را فعال می کند.

لیزرهای کیو سوئیچ یک لیزر پرکاربرد برای کمک به درمان بسیاری از بیماری‌های پوستی، از تغییر رنگدانه تا پاک کردن خالکوبی است. نوع لیزر و طول موج داده شده به هر فرد و دلیل انجام لیزر بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *