درمان پوست, مقالات

10 نکته که قبل از انجام لیزر جای زخم خود باید بدانید

لیزر جای زخم

لیزر می تواند مانند یک عصای جادویی به نظر برسد که می تواند هر جای زخم را از بین ببرد. با این حال، لیزر جای زخم که با لیزرهای پزشکی انجام می شود نباید توسط افراد بی تجربه و غیرمتخصص استفاده شود. برای به دست آوردن نتایج چشمگیر و جلوگیری از عوارض جانبی جدی، مهم است که قبل از انجام لیزر درمانی برای اسکار، این حقایق اساسی را بدانید.

 1. لیزر درمانی نمی تواند جای زخم را کاملا از بین ببرد بلکه آنر ا بسیار محو می کند. به لطف پیشرفت‌های اخیر در پزشکی، لیزر به درمان پیشرو برای بسیاری از اسکارها تبدیل شده است. لیزر جای زخم می تواند:
 • از ایجاد اسکار برجسته بعد از جراحی جلوگیری کند.
 • کاهش درد و خارش اسکار
 • اگر جای زخم حرکت را محدود می کند، دامنه حرکت را افزایش دهد.
 • لیزر درمانی همچنین می تواند جای زخم را کمتر به چشم بیاورد، اما نمی تواند جای زخم را کاملا از بین ببرد. هنگامی که شما درمان اسکار با لیزر را انجام می دهید، یک اسکار را با جای زخم دیگری که کمتر قابل توجه است جایگزین می کنید.

بیشتر بخوانید » بهترین راه از بین بردن اسکار آکنه یا جای جوش

 1. نتایج شما در لیزر جای زخم تا حد زیادی به مهارت های فردی که لیزر درمانی را انجام می دهد بستگی دارد. متخصصین پوست در تحقیق و درمان اسکار با لیزر پیشرو هستند. در دست یک متخصص پوست دارای تخصص، لیزر درمانی می تواند انواع اسکارها را با خیال راحت درمان کند.

زمانی که فردی که لیزر درمانی شما را انجام می دهد فاقد تخصص پزشکی و دانش تخصصی در مورد پوست باشد، لیزر درمانی ممکن است نتایج مورد نظر شما را به همراه نداشته باشد. حتی می تواند خطرناک باشد.

 1. مشاوره پزشکی قبل از هر لیزر درمانی بسیار مهم است. اگر کسی قول داد که قبل از ارائه مشاوره پزشکی، جای زخم شما را درمان کند، آن را ترک کنید.

برای فردی که لیزر درمانی شما را انجام می دهد ضروری است که در مورد شما بداند. هر کس منحصر به فرد است. برای درمان موثر اسکار، فردی که لیزر جای زخم شما را انجام می دهد باید نوع پوست، ویژگی های اسکار و سلامت کلی شما را در نظر بگیرد.

در طول مشاوره پزشکی دانستن موارد زیر مهم است، اگر شما:

 • دچار تبخال شوید
 • هر گونه بیماری از جمله دیابت داشته باشید
 • دخانیات استعمال کنید
 • هر گونه دارو یا مکمل مصرف کنید
 • همچنین برای متخصص پوست شما مهم است که بداند چه نتایجی از درمان انتظار دارید. صادق باشید.

بیشتر بخوانید » درمان اسکار صورت

 1. محافظت از آفتاب قبل و بعد از لیزر درمانی بسیار مهم است. اگر با برنزه شدن یا آفتاب سوختگی برای لیزر درمانی حاضر شوید، متخصص پوست نمی تواند شما را درمان کند. استفاده از لیزر می تواند باعث سوختگی جدی یا تغییر رنگ پوست شما شود.پپس از انجام لیزر درمانی، باید از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید تا زمانی که پوست شما بهبود یابد. اگر اشعه های مضر خورشید به پوست درمان شده شما برخورد کند، می توانید زخم دیگری ایجاد کنید.

لیزر جای زخم

 1. ممکن است لازم باشد قبل از درمان چند تغییر در سبک زندگی ایجاد کنید. برای بهبودی خوب و دریافت بهترین نتایج از لیزر درمانی، متخصصان پوست به بیماران توصیه می کنند:
 • حداقل 2 هفته قبل از لیزر، سیگار را ترک کنید.
 • مصرف ویتامین E، آسپرین و سایر داروها و مکمل‌هایی را که می‌توانند بهبودی را به تاخیر بیندازند، متوقف کنید.
 • استفاده از محصولات مراقبت از پوست حاوی رتینوئید یا اسید گلیکولیک را به مدت ۲ تا ۴ هفته متوقف کنید.
 • اگر مستعد ابتلا به تبخال هستید، برای جلوگیری از تبخال، دارو مصرف کنید.
 • از آفتاب، برنزه کردن، یا سولار خودداری کنید. اگر برنزه یا آفتاب سوختگی دارید، نمی توانید درمان شوید.

 1. برنامه درمانی شما ممکن است فراتر از لیزر درمانی باشد. برای ارائه بهترین نتایج به بیماران، متخصصان پوست اغلب از بیش از یک درمان برای جای زخم استفاده می کنند. به عنوان مثال، اگر بیمار دارای اسکارهای عمیق آکنه باشد، متخصص پوست ممکن است این اسکارها را با لیزر درمان کند. ممکن است بیمار فیلر نیز دریافت کند.

 1. ممکن است به بیش از یک جلسه لیزر درمانی نیاز داشته باشید. برای اینکه به بیمار نتایج طولانی مدت و بیشترین بهبودی بدهد، یک متخصص پوست ممکن است یک سری لیزر درمانی را برنامه ریزی کند. این اغلب هنگام استفاده از یک نوع لیزر به نام لیزر غیر فرسایشی ضروری است. شما با استفاده از این لیزر زمان استراحت بعد از لیزر نخواهید داشت، اما برای مشاهده نتایج مطلوب، ممکن است به چند لیزر درمانی نیاز داشته باشید.

 1. پس از لیزر درمانی، باید از ناحیه تحت درمان در منزل مراقبت کنید. پیروی از دستورالعمل های متخصص پوست برای مراقبت در منزل پس از لیزر درمانی به شما کمک می کند تا بهترین نتایج را ببینید و از عوارض جانبی احتمالی جلوگیری کنید.

 1. نتایج زمان می برد تا ظاهر شوند. ممکن است ماه ها طول بکشد تا نتایج حاصل از لیزر اسکار را ببینید و ممکن است در ابتدا متوجه بهبود کمی شوید.

 1. بیمه ممکن است هزینه را پوشش ندهد. درمان اسکار با لیزر می تواند درد و خارشی را که گاهی اوقات جای زخم ایجاد می کند، کاهش دهد. اگر جای زخم حرکت را محدود می کند، لیزر درمانی می تواند به شما کمک کند آزادانه تر حرکت کنید. با این حال، ارائه دهندگان بیمه، درمان های لیزری را به عنوان درمان های زیبایی در نظر می گیرند. بیمه درمانی به طور کلی هزینه های درمان های زیبایی را پوشش نمی دهد.

اگر به فکر درمان اسکار با لیزر هستید، بهترین راه برای یافتن اینکه آیا این برای شما مناسب است یا خیر، ملاقات با یک متخصص پوست دارای تخصص است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *