لیزر موی زائد, مقالات

رشد مجدد مو پس از لیزر موهای زائد: هر آنچه که باید بدانید

رشد مجدد مو بعد از لیزر

رشد مجدد مو بعد از لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد یک درمان دائمی است. اما آیا رشد مجدد مو بعد از لیزر طبیعی است؟ اگر لیزر درمانی انجام داده اید و سپس رشد مجدد موهای خود را مشاهده کرده اید، ممکن است در نهایت کمی احساس ناامیدی کنید. حتی ممکن است شک کنید که لیزر درمانی یک روش دائمی حذف موهای زائد است یا خیر؟

بیشتر بخوانید » حذف دائمی موی زائد

با به تاخیر انداختن جلسات لیزر موهای زائد خود و یا، به خصوص اگر درمان خود را کامل نکرده باشید احتمالا با رشد مجدد مو بعد از لیزر روبرو شده اید. با این حال، ما در این مقاله از آریا لیزر شرکت اجاره لیزر به شما توضیح می دهیم که با رشد مجدد مو بعد از لیزر چه اتفاقی می‌افتد و چه کاری می‌توانید انجام دهید تا بهترین نتیجه را از لیزر موهای زائد خود بگیرید.

نحوه عملکرد لیزر موهای زائد

قبل از اینکه بخواهیم بیشتر در مورد رشد مجدد مو بعد از لیزر صحبت کنیم، لازم است کمی در مورد نحوه رشد موهای شما و نحوه عملکرد لیزر موهای زائد توضیح دهیم. هر چقدر هم که در گذشته احساس می‌کردید مودار هستید، حقیقت این است که همه موهای شما به یکباره رشد نمی‌کنند.

در واقع رشد مو سه مرحله دارد. وقتی در فاز فعال است، موها خون دریافت می کنند و در حال رشد هستند. با این حال، مرحله کاتاژن یک مرحله انتقالی است که حدود 2-3 هفته طول می کشد و در نهایت، مرحله خفته زمانی وجود دارد که فولیکول مو غیرفعال است.

لیزر موهای زائد با عبور گرما از مو و داخل فولیکول، عملکرد آن را مختل می کند و از رشد مجدد موها جلوگیری می کند. انرژی حاصل از لیزر ملانین مو را نیز جذب می کند. با این حال، موها باید در فاز فعال باشند تا لیزر درمانی عمل کند.

رشد مجدد موهای زائد با لیزر معمولاً به موهایی بستگی دارد که در زمان درمان در مرحله کاتاژن یا غیرفعال بودند. به همین دلیل است که ما همیشه یک دوره درمانی را توصیه می کنیم زیرا این کار تعداد موهایی را که در مرحله فعال هدف قرار می گیرند افزایش می دهد.

چه فاکتورهایی در رشد مجدد مو بعد از لیزر تاثیر دارند؟

برخی سوالات رایج مانند آیا بعد از لیزر دوباره مو رشد می‌کند و چه عللی باعث رشد مجدد آن‌ها می‌شود، جز سوالات چالش برانگیز این روش درمانی است. در زیر به برخی از علل رویش مجدد موها بعد از لیزر اشاره می‌کنیم:

  • وجود اختلالات هورمونی (افرادی که دچار اختلالات هورمونی باشند دیرتر و کمتر ریزش مو را تجربه می‌کنند؛ مثلا خانم‌هایی که تستسترون (هورمون مردانه) بالایی دارند، مبتلایان به تنبلی تخمدان، اختلالات غده تیروئید و… دیرتر دچار ریزش مو می‌شوند.
  • ضخامت مو (موهای ضخیم و تیره زودتر می‌ریزند)
  • ناحیه مورد نظر برای لیزر (مثلا ناحیه بیکینی از مناطق دیگر دیرتر ریزش مو بعد از لیزر را تجربه می‌کند)
  • سن افراد (افراد زیر 18 سال مجاز به انجام لیزر مو زائید نیستند زیرا نتیجه عکس و اختلالات مختلف را به همراه خواهد داشت).

چند جلسه درمان برای لیزر موی زائد مورد نیاز است؟

تعداد درمان های مورد نیاز برای به دست آوردن بهترین نتایج از لیزر موهای زائد می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. در اصل، هر یک از موهای شما چرخه رشد خاص خود را دارد. معمولاً حدود 8 تا 10 درمان که هر کدام در فاصله 4 تا 5 هفته انجام شوند، برای حذف اکثریت موها کافی است.

موهایی که دوباره رشد می کنند احتمالاً به دلیل جذب ملانین بسیار ظریف تر هستند. در بیشتر موارد، این رشد مجدد به سادگی نیاز به یک درمان تکمیلی هر شش تا دوازده ماه یک بار دارد. به مرور زمان کمتر می شود و موهای کمتر و کمتری رشد می کنند.

آیا بهترین دستگاه لیزر موهای زائد را دریافت می کنید؟

اگر لیزر موهای زائد را با کلینیک های تخصی مختلفی انجام داده اید، چند فاکتور دیگر وجود دارد که باید در نظر بگیرید زیرا احتمالاً بهترین درمان لیزر موهای زائد را دریافت نکرده اید. به عنوان مثال، ما در شرکت آریا لیزر پاسارگاد بهترین و بروزترین دستگاه های لیزر موی زائد را به به کلینیک ها و مراکز تخصصی زیبایی پوست و مو ارائه می دهیم. این بدان معنی است که کلینیک ها هم دستگاه های بروز و معتبر و هم دانش لازم برای به دست آوردن نتایج را دارند. در مقابل، سایر درمانگران ممکن است صلاحیت یا تجربه لازم را نداشته باشند.

همچنین درست است که همه دستگاه های لیزر موهای زائد یکسان نیستند. اما استفاده از دستگاه هایی با آخرین تکنولوژی بسیار ضروری است. این دستگاه ها از لیزر قوی تر استفاده می کنند که همه درمانگران قادر به استفاده از آن نیستند و همچنین امکان تنظیم بسته به عواملی مانند رنگ مو و پوست را فراهم می کند.

رشد مجدد مو بعد از لیزر

اگر نگرانی در مورد رشد مجدد مو بعد از لیزر دارید چه باید کرد؟

هنگام بازدید از کلینیک های لیزر موهای زائد، باید مطمئن شوید که ناحیه ای را که می خواهید درمان کنید، تراشیده اید، بنابراین هیچ مویی قابل مشاهده نیست. اگر نگرانی‌هایی دارید و احساس می‌کنید بیشتر از آنچه باید رشد مجدد مو بعد از لیزر را تجربه کرده اید، گرفتن عکس‌هایی که می‌توانید در جلسه بعدی خود با اپراتور اشتراک بگذارید، مفید است.

هیچ دو نفری شبیه هم نیستند

مهمتر از همه، مهم است که به یاد داشته باشید که همه ما متفاوت هستیم – این بخشی از چیزی است که انسان را فوق العاده می کند. موهای شما با دیگران متفاوت خواهد بود. آنها می توانند رنگ ها یا ضخامت های مختلفی داشته باشند و مراحل رشد آنها می تواند متفاوت باشد. بنابراین، مهم است که نتایج خود را با شخص دیگری که لیزر موهای زائد انجام می دهد مقایسه نکنید.

به همین دلیل است که مشاوره قبل و بعد از جلسات لیزر موی زائد مهم است. اگر بعد از لیزر درمانی رشد مجدد مو را تجربه می کنید، دچار استرس یا ناامیدی نشوید. در عوض، با ما تماس بگیرید تا در مورد نگرانی های خود صحبت کنید و ببینید چگونه می توانیم از شما حمایت کنیم.

جلوگیری از رشد موهای زائد بعد از لیزر

در طی هر جلسه لیزر به طور واقع بینانه  15٪  از فولیکول‌های مو در مرحله آناژن مرحله رشد مو، از بین خواهند رفت و این جلسات تا زمانی که همه موها از بین بروند باید ادامه داشته باشد؛ به همین دلیل است که چندین جلسه برای از بین رفتن آن‌ها لازم است. تقریبا 90% موهای زائد پس از تکمیل جلسات لیزر به طور دائمی از بین می‌روند البته عواملی وجود دارند که می‌توانند در جهت رشد مجدد موهای زائد فعالیت کنند مانند اختلالات هورمونی و … . اشاره به این نکته نیز مهم است که معمولا پس از 6 ماه یا 1 سال پس از آخرین جلسه لیزر موهای زائد لازم است که یک مرتبه جلسه شارژ انجام دهید؛ البته این مورد نیز بستگی به پاسخدهی بدن شما به اشعه خواهد داشت. به هر صورت شما می‌توانید جهت جلوگیری از رویش مجدد موها بعد از لیزر موارد زیر را مد نظر بگیرید:

از کندن موها اجتناب کنید: کندن و اپیلاسیون موها پس از انجام لیزر می‌تواند باعث رشد سریعتر موها شود. برای جلوگیری از این اتفاق مهم است که از ریشه درآوردن موهای ناحیه تحت درمان در بین جلسات درمانی خودداری کنید. این کار می‌تواند تاثیر لیزر موهای زائد را به کمترین سطح ممکن برساند. با این حال باید بدانید که شیو کردن موها با تیغ یک بخش مهم از روند درمان است که شما نباید آن را نادیده بگیرید.

تعداد دفعات شیو کردن بدنتان را کاهش دهید: از نظر علمی هنوز ثابت نشده است که آیا شیو کردن مکرر بعد از لیزر در افزایش رشد و تعداد آن‌ها موثر است یا خیر. با این حال توصیه می‌شود که پس از لیزر موهای زائد تعداد دفعات تیغ کردن نواحی تحت درمان را کاهش دهید.

اختلالاتی هورمونی خود را درمان کنید: برخی از افراد ممکن است دچار اختلال در سطوح هورمونی بدن خود باشند. اختلالات هورمونی موثر از سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، اختلالات تیروئید (مانند کم کاری تیروئید)، افزایش هورمون DHI، مصرف داروها و مکمل‌های هورمونی ورزشی و … می‌توانند موجب افزایش پتانسیل تولید مو در بدن حتی بعد از لیزر موهای زائد شود.

پوست خود را مرطوب کنید: پوست خشک بیشتر مستعد تحریک شدن است. پوست خود را پس از هر جلسه لیزر با استفاده از لوسیون مرطوب کننده، نرم و مرطوب کنید، مگر اینکه منع مصرف داشته باشید. انجام این روش‌ها به طور منظم می‌توانند به کندی رشد مو کمک کرده و پوست شما را صاف و لطیف نگه دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *