درمان پوست, مقالات

فیزیوتراپی کرایوژنیک

کرایوتراپی

فیزیوتراپی کرایوژنیک چیست؟

کرایوتراپی یا فیزیوتراپی کرایوژنیک روشی پزشکی و به طور کلی درمانی مبتنی بر تماس کوتاه مدت سطح پوست با گاز خنک شده تا دمای 180- تا 120- درجه سانتی گراد است.

مدت زمان قرار گرفتن بدن در معرض این سرما بسیار مهم است. از آنجایی که سطح پوست باید حداقل به مدت 90 ثانیه در دمای کمتر از 0 درجه سانتیگراد (32 درجه فارنهایت) خنک شود، زمان درمان باید بین 2 تا 3 دقیقه طول بکشد. این روش شامل غوطه ور شدن یک فرد تا گردن در گاز (اتمسفر) خنک شده تا -130 درجه سانتیگراد -180 درجه سانتیگراد است. دما و طول درمان بسته به نوع پوست انتخاب می شود.

این روش فقط بر لایه نازک پوست که گیرنده های حرارتی در آن قرار دارند تأثیر می گذارد، این در حالی که بقیه اعضای بدن بیش از حد سرد شدن را تجربه نمی کند و آسیبی از این جهت متوجه بیمار نخواهد بود. فیزیوتراپی کرایوژنیک تحریک شدید سیستم ایمنی و غدد درون ریز را فراهم می کند، سطح اندورفین را در خون افزایش می دهد و احساسات درد و ناراحتی بیمار را با هر منشا را برای ساعت ها تسکین می دهد. بنابراین، کل بدن تأثیر درمانی مثبتی را تجربه می کند. همچنین باعث بهبود گردش خون محیطی و در نتیجه ترشح هورمون ها از غدد کلیوی و هیپوفیز می شود.

فرآیند خنک‌سازی در دستگاه کرایوسونا بیش از 5 درصد از بدن را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد، یعنی قسمت‌هایی که به‌طور ایمن تغییرات دما را تحمل می‌کنند. متداول‌ترین اثرات نشان‌داده‌شده کرایوتراپی تسکین درد، از بین بردن تورم، ضدالتهاب، آرامش‌بخش و به‌طور کلی جوان‌کننده است که به‌ عنوان ترکیبی، تأثیر عمیقی در بهبود سلامت دارند که نمی‌توان آن را دست‌ کم گرفت.

ویژگی‌های جهانی کرایوتراپی آن را برای استفاده به عنوان یک درمان موثر در از بین بردن و یا کاهش بیماری‌ها در بسیاری از زمینه‌های پزشکی، مانند درمان عمومی، جراحی، روماتولوژی، آرترولوژی، پوست و زیبایی، زنان، آندرولوژی، دندان‌شناسی و در بسیاری از زمینه‌های پزشکی دیگر مطلوب می‌سازد.

انکولوژی و روانپزشکی

کرایوتراپی عمومی ابزاری برای توانبخشی پزشکی پس از تقریباً هر بیماری در نظر گرفته می شود.

به گفته کارشناسان، این فناوری فیزیوتراپی می تواند به عنوان یک درمان بهداشتی تعدیل کننده هموستاز (اطلاعات بیشتر) جهانی عمل کند و به شرح زیر قابل استفاده است:

 • در طول درمان متابولیسم ، غدد درون ریز، بیماری های خود ایمنی، و نقص ایمنی؛
 • در طول درمان آرتریت و رادیکولیت.
 • در شرایط مختلف آلرژیک، از جمله آسم، تغییرات تب گرده، تماس درماتیت و غیره؛
 • در طول درمان اختلالات سیستم عصبی، مانند بی خوابی، میگرن، و غیره.؛
 • پس از بیماری های جسمی جدی، تروما، افسردگی، سندرم خستگی مزمن و غیره.
 • در اردوهای آموزشی ورزشی، برای کمک به ورزشکاران برای دستیابی به بهترین شرایط بدنی. همچنین به عنوان

یک روش توانبخشی موثر پس از انجام تمرینات بدنی قابل توجه، و به عنوان یک روش افزایش تحمل استرس های عاطفی و فیزیکی؛ به عنوان درمان یا درمان پیشگیرانه، برای کمک به بدن

 • به طور کلی برای بهبود وضعیت سلامت جسمانی

کرایوتراپی در اصفهان

موارد منع مصرف کرایوتراپی عمومی

 • بیماری های مزمن قلبی عروقی.
 • حمله قلبی و توانبخشی پس از حمله قلبی.
 • سکته مغزی.
 • فشار خون بالا
 • نارسایی قلبی.
 • اختلالات ریتم قلب.
 • تب؛
 • بیماری سل؛
 • تومورهای بدخیم؛
 • دیاتز هموراژیک.
 • عصبی هیستریکال (اختلال اضطرابی).
 • عدم تحمل فردی نسبت به سرما.

به منظور به حداکثر رساندن اثر فیزیوتراپی کرایوژنیک باید قوانین و اصولی را طی این درمان رعایت کرد :

اولین اصل مربوط به رویکرد تدریجی برای نتیجه بهتر است.

اصل دوم یک رویکرد سیستماتیک و سازگاری را توصیه می کند. اصول پروسه درمان باید به دقت رعایت شود، از جمله مدت زمان و تعداد جلسات، میزان دما و غیره. یک دوره درمان کرایوتراپی موثرتر و مفیدتر از جلسات گاه به گاه و نامنظم است. در عین حال، جلسات بیش از حد طولانی اثر درمانی مشابهی ندارند و گاهی اوقات می توانند مضر باشند.

اصل سوم توجه دقیق به نیازها و شرایط بدن فرد را پیشنهاد می کند.

شرح روش کلی فیزیوتراپی کرایوژنیک

این روش باید در یک محیط مجهز به اتاق رختکن و کابین سونا انجام شود.

در طول این روش، یک فرد در داخل یک کابین عایق حرارتی قرار می گیرد که از اطراف بسته و در بالا باز است. کابین مجهز به یک درب ضد هوا است که برای ورود/خروج استفاده می شود. همچنین مجهز به سیستم تهویه جریان اجباری برای حذف گاز برودتی است.

در حین انجام این روش، دمای هوای داخل کابین باید بین -130 تا -180 درجه سانتیگراد حفظ شود. 30 ثانیه طول می کشد. برای اینکه سیستم به شرایط عملیاتی مناسب دست یابد. طول جلسات روزانه با 30 ثانیه شروع می شود. در هر جلسه، با اضافه شدن 30 ثانیه دیگر. برای هر جلسه دیگر تا رسیدن به مدت زمان 3 دقیقه در هر بار. این دوره شامل 8 تا 10 جلسه می باشد.

معمولاً هیچ گونه عوارض جانبی ناشی از این روش وجود ندارد.

گاهی قرمزی پوست مشاهده می شود که به عنوان یک عارضه در نظر گرفته می شود، اما نشانه افزایش جریان خون است. گاهی ممکن است کهیر ناشی از سرما (یک واکنش آلرژیک خفیف) ظاهر شود.

مراحل درمان کرایوتراپی

 1. قبل از عمل، یک زمان استراحت کوتاه 10-20 دقیقه برای کمک به بدن برای سازگاری با شرایط داخل اتاق و تثبیت عملکرد غدد به فرد توصیه می شود.
 2. یکی از اعضای کادر پزشکی باید بیمار را معاینه کند، فشار خون، نبض را بررسی کند و فرد را در مورد روش و قوانین رفتاری داخل کابین مطلع کند.
 3. بیمار بدون لباس وارد کابین می شود و لباس زیر را به تن دارد.
 4. برای جلوگیری از آسیب ناشی از سرما باید جوراب و دستکش پوشید.
 5. در طول جلسه، یک تکنسین پزشکی باید تماس دائمی با بیمار داشته باشد تا وضعیت او را کنترل کند و از خفگی که ممکن است رخ دهد، به دلیل سطح بالای نیتروژن موجود در هوای استنشاقی، جلوگیری کند.
 6. این روش با درب کابین کاملا بسته انجام می شود. پس از اینکه فرد موقعیت صحیح را در داخل کابین گرفت (با سر بالای لبه بالایی کابین)، گاز برودتی آزاد می شود.
 7. پس از پایان عمل، فرد می تواند به آرامی لباس بپوشد و حدود 10 دقیقه استراحت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *