پیکرتراشی, مقالات

لیپوساکشن چیست؟

پیکرتراشی

لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن یک روش جراحی برای لاغری است. از روش ساکشن برای برداشتن چربی از نواحی خاصی از بدن مانند شکم، باسن، ران، پهلو، بازوها یا گردن استفاده می‌کند. لیپوساکشن نیز این نواحی را شکل می دهد. از دیگر نام های لیپوساکشن می توان به لیپوپلاستی و پیکرتراشی اشاره کرد.

لیپوساکشن به طور معمول یک روش کلی کاهش وزن در نظر گرفته نمی شود. اگر اضافه وزن دارید و به هر دلیلی از طریق رژیم غذایی و ورزش یا از طریق روش های درمان چاقی – مانند جراحی بای پس معده – نتوانسته اید به وزن ایده آل خود برسید، و یا اگر چربی بدنتان در نقاط خاصی بسیار زیاد است اما وزن بدنتان ثابت است، شما کاندیدای مناسبی برای جراحی لیپوساکشن یا پیکرتراشی هستید.

لیپوساکشن برای برداشتن چربی از قسمت‌هایی از بدن که به رژیم غذایی و ورزش پاسخ نداده‌اند، مانند موارد زیر استفاده می‌شود:

  • شکم
  • بازوها
  • باسن
  • ساق پا و مچ پا
  • سینه و پشت کمر
  • خط سوتین
  • باسن و ران
  • چانه و گردن

علاوه بر این، گاهی اوقات می توان از لیپوساکشن برای کوچک کردن سینه یا درمان ژنیکوماستی استفاده کرد. وقتی وزن اضافه می کنید، سلول های چربی از نظر اندازه و حجم افزایش می یابند. به نوبه خود، لیپوساکشن تعداد سلول های چربی را در یک ناحیه خاص کاهش می دهد. مقدار چربی برداشته شده به ظاهر ناحیه و حجم چربی بستگی دارد. تغییرات پیکرتراشی حاصل به طور کلی دائمی هستند – تا زمانی که وزن شما ثابت بماند.

پس از لیپوساکشن، پوست خود را با ناحیه ساکشن شده تطبیق می دهد. اگر پوست شما خایت ارتجاعی خوبی داشته باشه، احتمالاً پوست در بخش لیپوساکشن شده، صاف به نظر می رسد. اما اگه پوست شما خاصیت ارتجاعی خوبی نداشته باشد پوست در نواحی درمان ممکن است کمی شل باشد. لیپوساکشن فرورفتگی سلولیت یا سایر بی نظمی های سطح پوست را درمان نمی کند. برای اینکه کاندیدای لیپوساکشن باشید، باید از سلامتی خوبی برخوردار باشید، و بیماری هایی مانند فشار خون، بیماری عروق کرونر، دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف و … را نداشته باشید و حتما با پزشک جراح خود موارد مذکور را بیان نمایید.

عمل لیپوساکشن

آمادگی برای عمل لیپوساکشن

غذا و داروها

قبل از انجام عمل، با جراح خود در مورد آنچه از جراحی انتظار دارید صحبت کنید. جراح سابقه پزشکی شما را بررسی می کند و در مورد هر گونه بیماری که ممکن است داشته باشید و هر دارو، مکمل یا گیاهی که ممکن است مصرف می کنید سؤال کند. جراح شما توصیه می کند که مصرف برخی داروها مانند رقیق کننده های خون یا NSAID ها را حداقل سه هفته قبل از جراحی متوقف کنید. همچنین ممکن است لازم باشد قبل از عمل آزمایشات کاملی را انجام دهید.

سایر اقدامات احتیاطی

اگر روش شما نیاز به برداشتن مقدار کمی چربی دارد، جراحی ممکن است در مطب انجام شود. اگر مقدار زیادی از چربی برداشته شود – یا اگر قصد دارید اقدامات دیگری را همزمان انجام دهید – ممکن است جراحی در بیمارستان و سپس یک شب اقامت انجام شود. در هر صورت، ترتیبی دهید که یک همراه حداقل شب اول بعد از عمل در کنار شما بماند.

قبل از عمل لیپوساکشن

روش های لیپوساکشن

قبل از عمل پیکرتراشی، جراح ممکن است دایره‌ها و خطوطی را روی نواحی بدن شما که قرار است تحت درمان قرار گیرند، مشخص کند. همچنین ممکن است عکس‌ها گرفته شود تا بتوان تصاویر قبل و بعد را با هم مقایسه کرد. نحوه انجام عمل لیپوساکشن شما بستگی به تکنیک خاصی دارد که استفاده می شود. جراح شما بر اساس اهداف درمانی شما، ناحیه ای از بدن شما که باید تحت درمان قرار گیرد و اینکه آیا در گذشته روش های دیگر لیپوساکشن انجام داده اید یا خیر، تکنیک مناسب را انتخاب می کند.

Tumescent liposuction : محلول wetting دو تا سه برابر حجم چربي برداشته شده مي باشد. اين محلول باعث مي شود كه ذخاير چربي ورم نمايند. ليپوساكشن Tumescent شايع ترين تكنيك ليپوساكشن مورد استفاده مي باشد و نيازمند تسكين موضعي( لوكال) يا بيهوشي عمومي مي باشد.

Ultrasound-assisted liposuction (UAL) : لیپوساکشن با کمک اولتراسوند گاهی اوقات از این نوع لیپوساکشن همراه با لیپوساکشن سنتی استفاده می شود. در طول UAL، جراح یک میله فلزی را وارد می کند که انرژی مافوق صوت را زیر پوست شما منتشر می کند. این باعث پارگی دیواره های سلول چربی و شکستن چربی برای برداشتن راحت تر می شود. نسل جدیدی از UAL به نام لیپوساکشن با کمک VASER از دستگاهی استفاده می کند که ممکن است خطوط پوست را بهبود بخشد و احتمال آسیب های پوستی را کاهش دهد.

Laser-assisted liposuction (LAL) : لیپوساکشن با کمک لیزر این تکنیک از نور لیزر با شدت بالا برای تجزیه چربی برای حذف استفاده می کند. در طول LAL، جراح یک فیبر لیزری را از طریق یک برش کوچک در پوست وارد می کند و رسوبات چربی را امولسیون می کند. سپس چربی از طریق یک کانول خارج می شود. اطلاعات بیشتر در خصوص دستگاه لیپولیز

Power-assisted liposuction (PAL) : در این نوع لیپوساکشن از یک کانول استفاده می شود که در یک حرکت سریع به عقب و جلو حرکت می کند. این ارتعاش به جراح اجازه می‌دهد تا چربی‌های سخت را راحت‌تر و سریع‌تر بیرون بکشد. PAL ممکن است گاهی باعث درد و تورم کمتری شود و به جراح اجازه دهد تا چربی را با دقت بیشتری خارج کند. جراح شما ممکن است این روش را انتخاب کند اگر حجم زیادی از چربی باید برداشته شود یا اگر قبلاً یک روش لیپوساکشن داشته اید.

لیپوساکشن

در طول جراحی لیپوساکشن

برخی از روش های لیپوساکشن ممکن است فقط به بی حسی موضعی نیاز داشته باشند، سایر روش ها ممکن است نیاز به بیهوشی عمومی داشته باشند. ممکن است به شما یک آرام بخش داده شود، تا به شما کمک کند آرام بمانید.

تیم جراحی ضربان قلب، فشار خون و سطح اکسیژن خون شما را در طول عمل کنترل می کنند. بسته به میزان برداشت چربی، این روش ممکن است تا چند ساعت طول بکشد. شما معمولاً چند ساعت را در بیمارستان یا کلینیک می گذرانید تا پرسنل پزشکی بتوانند بهبودی شما را نظارت کنند. ممکن است بعد از عمل یک شب بستری بمانید تا پزشک مطمئن شود که دچار کم آبی یا شوک از دست دادن مایعات نشده اید.

نتایج جراحی لیپوساکشن

پس از لیپوساکشن، تورم معمولا در عرض چند هفته کاهش می یابد. در این زمان، ناحیه تحت درمان باید حجم کمتری نسبت به قبل به نظر برسد. در عرض چند ماه، انتظار داشته باشید که ناحیه تحت درمان ظاهری لاغرتر داشته باشد.

طبیعی است که پوست با افزایش سن استحکام خود را از دست بدهد، اما نتایج لیپوساکشن معمولاً تا زمانی که وزن خود را حفظ کنید، ماندگار هستند. اگر بعد از لیپوساکشن وزن اضافه کنید، ممکن است توزیع چربی شما تغییر کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *