درمان پوست, مقالات

هر آنچه که باید در مورد برداشتن خال بدانید

برداشت خال با لیزر

خال های بدن انواع مختلفی دارند که یکی از این نوع خال ها، خال های ملانوسیتی هستند که به رنگ قهوه ای دیده می شوند. این نوع خال ها می توانند مادرزادی باشند یا در گذر زمان به وجود بیایند. خال های مادرزادی باید قبل از برداشته شدن توسط متخصص پوست و زیبایی از لحاظ های مختلف بررسی شوند. زیرا برخی از این خال بدخیم هستند و دچار تغییرات ظاهری مشهودی نیز می شوند و حتماً باید برداشته شوند؛ به عبارت دیگر برداشتن خال های بدخیم بیش از آن که جنبه زیبایی داشته باشد، جنبه سلامتی دارند.

در این مقاله از شرکت آریا لیزر پاسارگاد با ما همراه باشید. شرکت اجاره دستگاه لیزر موی زائد

چرا خال ممکن است نیاز به برداشتن داشته باشد؟

خال ها رشد معمول پوست هستند. احتمالاً شما هم بیش از یک مورد خال روی صورت و بدن خود دارید. به گفته آکادمی پوست آمریکا، اکثر مردم در جایی روی پوست خود 10 تا 40 خال دارند.

بیشتر خال ها بی ضرر هستند و جای نگرانی نیست. مگر اینکه خال سرطانی باشد، نیازی به برداشتن آن ندارید مگر اینکه شما را آزار دهد. اما اگر تأثیر آن بر ظاهر شما را دوست ندارید، یا اگر به دلیل کشیده شدن به لباس شما تحریک می شود، برداشتن خال برای شما یک گزینه است.

بیشتر بخوانید >> چرا لیزرها می توانند شما را جوان تر نشان دهند؟

خال و روش درمان آن

چگونه بفهمیم خال سرطانی است؟

بهترین راه برای تشخیص سرطانی بودن خال، مراجعه به متخصص پوست برای غربالگری سالانه سرطان پوست است. اگر سابقه سرطان پوست دارید، متخصص پوست ممکن است غربالگری را توصیه کند.

در همین حال، در صورت مشاهده خال هایی با موارد زیر را مشاهده کردید، باید با متخصص پوست خود مشورت کنید :

 1. نامتقارن هستند
 2. دارای مرزهای نامنظم
 3. از نظر رنگ یکنواخت نیستند
 4. قطری بزرگتر از سر مداد دارند
 5. در حال تکامل یا تغییر در اندازه، شکل یا رنگ هستند

اینها به عنوان ABCDE چک کردن خال شناخته می شوند. این نوع خال ها باید توسط یک متخصص پوست بررسی شوند، و سپس می تواند تصمیم بگیرد که آیا آنها باید برای سرطان پوست آزمایش شوند یا خیر.

بیشتر بخوانید >> درمان ملاسما با لیزر

برداشت خال چگونه انجام می شود؟

یک متخصص پوست معمولاً می تواند خال را در طول یک ویزیت معمول در مطب از بین ببرد. گاهی اوقات برای تکمیل برداشتن خال ویزیت بعدی ضروری است.

چهار نوع عمل جراحی اصلی برای برداشتن خال استفاده می شود:

 • انجماد. در این روش از مقدار کمی نیتروژن مایع برای برداشتن خال غیرسرطانی استفاده می شود.
 • سوزاندن. در این روش از جریان الکتریکی برای سوزاندن لایه های بالایی یک خال غیر سرطانی استفاده می شود. ممکن است بیش از یک جلسه طول بکشد تا برداشتن خال کامل شود.
 • اصلاح. این روش شامل استفاده از تیغه جراحی برای تراشیدن خال از سطح پوست است.
 • برداشتن. این روش عمیق‌تر از اصلاح است تا کل خال را از بین ببرد و پوست را دوباره بخیه بزند. این نوع برداشتن معمولاً اگر خال سرطانی باشد استفاده می شود.

در صورت لزوم، متخصص پوست می تواند خال برداشته شده را از نظر سرطان پوست ارزیابی کند.

بیشتر بخوانید >> رفع موهای زائد

برداشتن خال با لیزر

پس از آن که نوع خال مشخص شد و تمام معاینات لازم بر روی آن صورت گرفت، نوبت آن است تا پزشک متخصص پوست و زیبایی نوع عمل برداشتن خال را انتخاب کند. معایناتی که بر روی خال مورد نظر برای برداشتن صورت می پذیرد، این موضوع را نیز روشن می کند که چه برداشتن خال باید از چه طریقی باشد.

یکی از راه های برداشتن خال لیزر است که در این روش با دستگاه لیزر و معمولا در چند مرحله خال مورد نظر را با لیزر می سوزانند.

عوارض جانبی برداشتن خال با لیزر

برداشتن خال با لیزر عوارض جانبی آنچنانی ای ندارد و معمولا قرمزی و تیرگی بعد از لیزر کردن بر روی پوست باقی می ماند که آن هم در گذر زمان رفع می شود. در صورت نیاز پزشک متخصص داروهایی برای کاهش این التهاب و تیرگی پوست تجویز می کند.

بیشتر بخوانید >> لیزر اندولیفت معجزه جوانسازی

خال و درمان آن

خال برداری با لیزر چگونه انجام می شود؟

پزشکان به وسیله ی دو نوع لیزر خال ها را بر می دارند:

لیزر co2 :

لیزرco2 فرکشنال خال را از ریشه بر می دارد و مانند جراحی عمل ممی کند که حتی جای بخیه از خود باقی نمی گذارد. خال های عمیق و بر جسته که گاهی مو هم روی آنها وجود دارد، بعضی اوقات به وسیله پزشک به دلیل ملاحظاتی از عمق بر داشته نمی شوند، چون امکان عود وجود دارد. اما اگر از عمق بر داشته شوند و روند ترمیم زخم در فرد هم خوب باشد، مشکلی به جا نمی ماند.

لیزر کیوسوییچ :

لیزرهای دیگری داریم که برای برداشتن خال های صاف کاربرد دارند. این خال ها را می شود با لیزر ظریف تر هم برداشت، اما اغلب با لیزر های مخصوص ضایعات رنگدانه های آن را بر می داریم، مانند لیزر ان دی یاگ (Nd:YAG) . و این کار چند بار باید صورت بگیرد تا کم کم سلول های رنگدانه ای تخریب شوند. بدین ترتیب اگر چند بار لیزر استفاده شود و از تماس با نور آفتاب پرهیز شود، احتمال عود خال خیلی کم خواهد بود. به طور معمول فاصله انجام لیزر برای از بین بردن خال ها، حدود هشت تا چهارهفته یکبار است تا بدن فرصت کافی پیدا کند که ماده رنگی تخریب شده را دفع کند و دوباره مرحله بعد صورت گیرد.

رادیو فرکانسی لیزر آر اف یا RF بهترین روش خال برداری

در بالا توضیحاتی در مورد روش های خال برداری ارائه شد اما بهتر است بدانید بهترین روش خال برداری که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد و هیچ گونه عوارض جانبی نیز ندارد، روش رادیوفرکانسی یا RF می باشد. در این روش از تکنولوژی تولید و انتقال امواج مایکروویو بر روی سطح پوست استفاده می شود و همین دلیل باعث می شود تا بهبودی و ترمیم جای خال برداشته شده به سرعت نسبت به روش های دیگر انجام بگیرد.

روش RF با توجه به قیمت بسیار مناسب و مقرون به صرفه ای که دارد در میان مخاطبین و علاقه مندان به خال برداری به عنوان بهترین روش خال برداری شناخته می شود. از دیگر مزایای استفاده از روش RF برای خال برداری می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • قابلیت برداشتن Skin Tag یا میخچه های پوستی
 • احتمال ایجاد اسکار در روش RF تقریباً صفر است
 • برداشتن خال های اطراف چشم و پلک (حتی لابه لای مژه ها) به صورت کاملاً منحصر به فرد
 • در صورتی که بیمار مشکل خاصی نداشته باشد با یک بی حسی موضعی ساده می توان عملیات خال برداری به روش RF را انجام داد.
 • طول درمان بسیار کم تر نسبت به سایر روش های خال برداری

بیشتر بخوانید >> ارتقا کلینیک لیزر با اجاره دستگاه

آیا راه های موثری برای از بین بردن خال در خانه وجود دارد؟

تعدادی از وب سایت ها نکاتی را برای برداشتن خال در خانه ارائه می دهند. کارایی این روش ها ثابت نشده است و برخی ممکن است خطرناک باشند. قبل از اینکه هر گونه درمان خانگی برای برداشتن خال را امتحان کنید، باید با پزشک خود در مورد گزینه های خود صحبت کنید.

برخی از این روش های اثبات نشده عبارتند از:

 • سوزاندن خال با سرکه سیب
 • سیر را به خال بچسبانید تا آن را از داخل بشکنید
 • استفاده از ید روی خال برای از بین بردن سلول های داخل
 • بریدن خال با قیچی یا تیغ

سایر درمان‌های خانگی که ادعا می‌کنند خال‌ها را از بین می‌برند عبارتند از:

 • مخلوطی از جوش شیرین و روغن کرچک
 • پوست موز
 • روغن کندر
 • روغن درخت چای
 • آب اکسیژنه
 • آلوئه ورا
 • روغن بذر کتان

داروخانه ها و فروشگاه های آنلاین نیز کرم های رفع خال را می فروشند. برای استفاده از این کرم ها ابتدا قسمت بالایی خال را می خراشید. سپس کرم را به خال می‌مالید. این محصولات ادعا می کنند که ظرف یک روز پس از استفاده از کرم، پوسته ایجاد می شود. وقتی دلمه می افتد، خال به همراه آن از بین می رود.

گفته می شود، هرگز نباید خال را در خانه بردارید. برداشتن خال باید توسط یک متخصص پزشکی مانند یک متخصص پوست انجام شود، که می تواند آن را برای بررسی سرطان به آزمایشگاه بفرستد.

جایگزین های امن تر

یک راه مطمئن‌تر برای پنهان کردن خال‌ها اگر نسبت به آن‌ها آگاه هستید، پوشاندن آنها با آرایش است. اگر موهای شما از خال روییده است، قیچی کردن موها یا کندن آن برای شما بی خطر است.

چرا حذف خال در خانه خطرناک است؟

روش های حذف خال خانگی بسیار آسان و راحت به نظر می رسند. ممکن است وسوسه شوید یکی از این تکنیک ها را امتحان کنید تا از مراجعه به مطب متخصص پوست خود اجتناب کنید. با این حال، شواهدی وجود ندارد که درمان‌های خانگی برای برداشتن خال مؤثر باشد و برخی از آنها می‌توانند خطرناک باشند.

چند مطالعه منبع معتبر در مورد عوارض جانبی کرم‌های رفع خال موجود در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های آنلاین گزارش کرده‌اند. این کرم ها می توانند باعث ایجاد اسکارهای ضخیم در ناحیه خال شوند. بیشتر بخوانید >> درمان اسکار صورت

برداشتن خال ها با بریدن آنها با یک جسم تیز مانند قیچی یا تیغ نیز خطراتی را به همراه دارد. قطع هر گونه رشد خطر عفونت را افزایش می دهد، به خصوص اگر ابزاری که استفاده می کنید به درستی ضد عفونی نشده باشد. شما همچنین می توانید یک اسکار دائمی در جایی که خال وجود داشت ایجاد کنید.

خطر دیگر برداشتن خال توسط خودتان این است که نمی توانید تشخیص دهید که آیا خال سرطانی است یا خیر. خال ممکن است ملانوم باشد. اگر متخصص پوست این خال را آزمایش نکنید و سرطانی است، ممکن است در سراسر بدن شما پخش شود و زندگی شما را تهدید کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر می خواهید خال را که آزارتان می دهد بردارید، به متخصص پوست مراجعه کنید. و در صورت تغییر خال که می تواند نشانه سرطان پوست باشد، حتماً معاینه خود را پیگیری کنید. پزشک می‌تواند یک بیوپسی انجام دهد، که عبارت است از برداشتن یک تکه کوچک از خال برای آزمایش زیر میکروسکوپ برای بررسی سرطانی بودن آن.

جمع بندی

اگر خال دارید که تغییر نمی کند و شما را آزار نمی دهد، بهترین کار این است که آن را به حال خود رها کنید. اما اگر از تاثیر خال روی ظاهرتان خوشتان نمی آید یا لباستان آن را تحریک می کند، به متخصص پوست مراجعه کنید تا با خیال راحت آن را از بین ببرد.

همچنین در صورت تغییر رنگ، اندازه یا شکل خال یا پوسته شدن خال حتماً به متخصص پوست مراجعه کنید. اینها می توانند نشانه های سرطان پوست باشند. بررسی و برداشتن یک خال بالقوه سرطانی می تواند از گسترش سرطان جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *