بیماری ها, مقالات

همه چیز درباره پسوریازیس

پسوریازیس

هر آنچه باید در مورد پسوریازیس بدانید

پسوریازیس چیست؟ پسوریازیس یک بیماری خودایمنی مزمن است که باعث تجمع سریع سلول های پوست شما می شود. این تجمع سلولی باعث ایجاد پوسته پوسته شدن روی سطح پوست شما می شود.

التهاب و قرمزی اطراف فلس ها نسبتاً شایع است. فلس های پسوریاتیک معمولی نقره ای مایل به سفید هستند و به صورت لکه های ضخیم و قرمز ایجاد می شوند. با این حال، در پوست های تیره تر، آنها می توانند بیشتر به رنگ بنفش، قهوه ای تیره با پوسته های خاکستری ظاهر شوند. گاهی اوقات، این تکه ها ترک می خورند و خونریزی می کنند. پسوریازیس نتیجه تسریع فرآیند تولید پوست است. به طور معمول، سلول های پوست در عمق پوست شما رشد می کنند و به آرامی به سطح می آیند. در نهایت، میریزند. چرخه زندگی معمولی یک سلول پوست 1 ماه است.

در افراد مبتلا به این بیماری، این فرآیند تولید ممکن است تنها در چند روز رخ دهد. به همین دلیل، سلول های پوست زمانی برای ریزش ندارند. این تولید بیش از حد سریع منجر به تجمع سلول های پوستی می شود.

توجه داشته باشید که هر گونه بیماری فعال در ناحیه درمان، مانند زخم، پسوریازیس، اگزما و بثورات پوستی و همچنین پوست بیش از حد/ تازه برنزه شده نمی توانند از درمان جوانسازی با لیزر از جمله اندولیفت، co2 فرکشنال و … استفاده کنند.

فروش اندولیفت آریا لیزر

فروش و اجاره دستگاه اندولیفت در شرکت آریا لیزر پاسارگاد

فلس ها معمولاً روی مفاصل مانند آرنج و زانو ایجاد می شوند. با این حال، آنها ممکن است در هر نقطه از بدن شما ایجاد شوند، از جمله:

 • دست ها
 • پا
 • گردن
 • پوست سر
 • صورت

انواع کمتر رایج این بیماری بر موارد زیر تأثیر می گذارد:

طبق یک مطالعه در سال 2021، حدود 7.5 میلیون بزرگسال آمریکایی 20 ساله و بالاتر به پسوریازیس مبتلا هستند – نرخ شیوع 3 درصد (تعداد یک بیماری). بر اساس نژاد و قومیت، میزان شیوع عبارتند از:

 • 3.6 درصد از سفیدپوستان
 • 3.1 درصد از افراد غیر اسپانیایی، از جمله افراد چند نژادی
 • 2.5 درصد از مردم آسیا
 • 1.9 درصد از مردم اسپانیایی تبار، از جمله مردم مکزیکی آمریکایی
 • 1.5 درصد از سیاه پوستان

معمولاً با چندین شرایط دیگر همراه است، از جمله:

 • دیابت نوع 2
 • بیماری التهابی روده
 • بیماری قلبی
 • آرتریت پسوریاتیک
 • اضطراب
 • افسردگی

پسوریازیس سر

انواع مختلف پسوریازیس چیست؟

پنج نوع این بیماری وجود دارد:

پسوریازیس پلاکی

پسوریازیس پلاکی شایع ترین نوع این بیماری است. آکادمی پوست آمریکا (AAD) تخمین می زند که حدود 80 تا 90 درصد افراد مبتلا به این بیماری پسوریازیس پلاکی دارند. باعث ایجاد لکه‌های قرمز و ملتهب در رنگ‌های پوست روشن و رنگ بنفش یا خاکستری یا لکه‌های قهوه‌ای تیره‌تر روی پوست هم‌رنگ می‌شود که تشخیص آن را در افراد رنگین پوست سخت‌تر می‌کند.

این لکه‌ها اغلب با پوسته‌ها یا پلاک‌های نقره‌ای مایل به سفید پوشیده شده‌اند و اغلب روی پوست رنگی شدیدتر هستند. این پلاک ها معمولا در آرنج، زانو و پوست سر دیده می شوند.

پسوریازیس روده ای

پسوریازیس روده ای معمولا در دوران کودکی رخ می دهد. این نوع باعث ایجاد لکه های کوچک صورتی یا بنفش می شود. شایع ترین محل های پسوریازیس روده ای اغلب روی بدن ، بازوها و پاها است. این لکه ها به ندرت ضخیم هستند یا مانند پسوریازیس پلاکی برجسته می شوند.

پسوریازیس پوسچولار

پوسچولار در بزرگسالان شایع تر است. این امر باعث ایجاد تاول های سفید و پر از چرک و نواحی وسیع قرمز یا بنفش – بسته به رنگ پوست – ملتهب می شود. روی پوست های تیره تر می تواند به صورت بنفش تیره ظاهر شود. پسوریازیس پوسچولار معمولاً در نواحی کوچک‌تر بدن شما مانند دست‌ها یا پاها موضعی است، اما می‌تواند گسترده باشد.

پسوریازیس معکوس

معکوس باعث ایجاد نواحی روشن از پوست قرمز، براق و ملتهب می شود. تکه‌های پسوریازیس معکوس زیر بغل یا سینه‌ها، در کشاله ران یا اطراف چین‌های پوستی در ناحیه تناسلی شما ایجاد می‌شود.

پسوریازیس اریترودرمیک

به گفته بنیاد ملی بیماری پوستی، پسوریازیس اریترودرمیک یک نوع شدید و بسیار نادر پسوریازیس است.

این فرم اغلب بخش های بزرگی از بدن شما را به یکباره می پوشاند. پوست تقریباً آفتاب سوخته به نظر می رسد. غیرمعمول نیست که تب داشته باشید یا با این نوع پسوریازیس بسیار بیمار شوید. این نوع می تواند تهدید کننده باشد، بنابراین مهم است که فوراً به یک کلینیک تخصصی پوست مراجعه کنید.

علائم بیماری چیست؟

علائم از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به نوع پسوریازیس شما بستگی دارد. نواحی پسوریازیس می‌تواند به کوچکی چند پوسته روی پوست سر یا آرنج شما باشد یا بیشتر بدن شما را بپوشاند.

شایع ترین علائم پسوریازیس پلاکی عبارتند از:

 • لکه های برآمده و ملتهب پوست که در پوست روشن قرمز و در پوست تیره قهوه ای یا بنفش به نظر می رسند.
 • پوسته ها یا پلاک های سفید نقره ای روی لکه های قرمز یا پوسته های خاکستری روی لکه های بنفش و قهوه ای
 • پوست خشک که ممکن است ترک بخورد و خونریزی کند
 • درد اطراف لکه ها
 • احساس خارش و سوزش در اطراف لکه ها
 • ناخن های ضخیم و سوراخ دار
 • مفاصل دردناک و متورم

همه این علائم را همه افراد تجربه نمی کنند. برخی از افراد اگر نوع کمتر رایج پسوریازیس داشته باشند، علائم کاملا متفاوتی را تجربه خواهند کرد.

پسوریازیس دست

بیشتر بخوانید >> انواع پوست و مراقبت از آن

اکثر افراد مبتلا به این بیماری “چرخه” علائم را پشت سر می گذارند. این عارضه ممکن است برای چند روز یا چند هفته علائم شدیدی ایجاد کند و سپس علائم ممکن است برطرف شوند و تقریباً غیر قابل توجه باشند. سپس، در عرض چند هفته یا در صورت بدتر شدن توسط یک محرک رایج، این وضعیت ممکن است دوباره نمایان شود. گاهی اوقات علائم به طور کامل ناپدید می شوند.

هنگامی که هیچ نشانه فعالی از این بیماری ندارید، ممکن است در حال بهبودی باشید. این بدان معنا نیست که پسوریازیس عود نمی کند، اما در این مدت زمان، شما بدون علامت هستید.

آیا پسوریازیس مسری است؟

این بیماری مسری نیست. شما نمی توانید بیماری پوستی را از فردی به فرد دیگر منتقل کنید. لمس یک ضایعه پسوریازیس روی شخص دیگری باعث ایجاد این بیماری در شما نمی شود. مهم است که در مورد این بیماری آموزش داده شود، زیرا بسیاری از مردم فکر می کنند مسری است.

چه چیزی باعث پسوریازیس می شود؟

پزشکان در مورد علت این بیماری نظرقاطع ندارن. با این حال، به لطف چندین دهه تحقیق، آنها یک ایده کلی از دو عامل کلیدی دارند:

 • ژنتیک
 • سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی

این بیماری یک بیماری خود ایمنی است. شرایط خودایمنی نتیجه حمله بدن شما به خودش است. در مورد پسوریازیس، گلبول های سفید خون به نام سلول های T به اشتباه به سلول های پوست شما حمله می کنند.

به طور کلی، در بدن، گلبول‌های سفید خون برای حمله و از بین بردن باکتری‌های مهاجم و دفاع در برابر عفونت‌ها مستقر می‌شوند. این حمله اشتباه خودایمنی باعث می‌شود که فرآیند تولید سلول‌های پوست بیش از حد پیش برود. افزایش سرعت تولید سلول های پوست باعث می شود که سلول های جدید پوست خیلی سریع رشد کنند. آنها به سطح پوست هل داده می شوند، جایی که روی هم انباشته می شوند.

این منجر به پلاک هایی می شود که معمولاً با پسوریازیس مرتبط هستند. حملات به سلول های پوست نیز باعث ایجاد نواحی قرمز و ملتهب پوست می شود.

ژنتیک

برخی از افراد ژن هایی را به ارث می برند که احتمال ابتلا به پسوریازیس را در آنها افزایش می دهد. بر اساس تحقیقات منتشر شده در سال 2019، اگر یکی از اعضای نزدیک خانواده شما به این بیماری پوستی مبتلا است، در معرض خطر ابتلا به پسوریازیس هستید.

تشخیص پسوریازیس

دو آزمایش یا معاینه ممکن است برای تشخیص لازم باشد.

معاینه ی جسمی

اکثر پزشکان می توانند با یک معاینه فیزیکی ساده تشخیص دهند. علائم پسوریازیس به طور معمول مشهود است و به راحتی از سایر شرایطی که ممکن است علائم مشابهی ایجاد کنند قابل تشخیص است.

بیوپسی

اگر علائم شما نامشخص است، یا اگر پزشک شما بخواهد تشخیص مشکوک را تایید کند، ممکن است نمونه کوچکی از پوست شما بگیرد. این به عنوان بیوپسی شناخته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *