درمان پوست, مقالات

اهمیت پوست و محافظت از آن

اهمیت مراقبت از پوست

پوست شما یک محافظ قوی در برابر اندام بدن است: چگونه از بزرگترین اندام بدن خود محافظت کنیم؟ وقتی به اندام‌ها فکر می‌کنید، قلب، ریه‌ها و کلیه‌ها اولین چیزی هستند که به ذهنتان خطور می‌کند. اما ممکن است بزرگ‌ترین و قابل مشاهده‌ترین عضو بدنتان را نادیده بگیرید: اهمیت پوست.

پوست به دور از ظاهر زیبا، نقش مهمی در محافظت از بدن شما در برابر ارگانیسم های مضر و تنظیم دمای بدن دارد. اهمیت پوست خیلی بیشتر از چیزی است که هر روز در آینه می بینید. سلامت پوست می تواند به بهبود سلامت کلی منجر شود.

در این مقاله از شرکت اجاره لیزر (آریا لیزر) بررسی می کنیم که لایه‌های پوست شما واقعاً چه کاری انجام می دهد و چگونه می‌توانید به بهترین شکل از این اندام مهم مراقبت کنید.

در واقع پوست چه کاری انجام می دهد؟

دکتر بری گلدمن، متخصص پوست مستقر در نیویورک و وابسته به مرکز پزشکی کورنل، می گوید که پوست حدود 15 درصد از وزن بدن شما را تشکیل می دهد. گلدمن می‌گوید: پوست بخشی از تیمی از اعضای بدن است که با هم کار می‌کنند و این نان دهنده اهمیت پوست در سلامت انسان است.

دکتر Kemunto Mokaya (Dr. Kemmy)، متخصص پوست و مولف کتاب “Live and Look Younger” می گوید: “شما نمی توانید پوست را صرفاً به عنوان چیزی که بدن را می پوشاند یا پوشانده نگاه کنید.” “پوست یک سیستم اندام مهم و ضروری است که پیچیده است و نقش های زیادی در سلامت دارد.”

مراقبت از پوست

پوست یک اندام بسیار مهم از بدن است به دلیل توانایی های زیر:

 • مصونیت ایجاد کند
 • پوشاندن و محافظت از قسمت ها و عملکردهای داخلی بدن
 • رها کردن عرق
 • سنتز ویتامین D
 • ساخت ملانین
 • به ما اجازه می دهد تا از طریق لمس بین بافت ها، دماها و موارد دیگر تفاوت قائل شویم
 • از ما در برابر خطرات خارجی محافظت می کند

لایه بالایی پوست، یا اپیدرم، خط مقدم است – به معنای واقعی کلمه – وقتی صحبت از دفاع از بدن ما در برابر نیروهای مضر خارجی مانند ویروس ها می شود. گلدمن می‌گوید: پوست سالم می‌تواند از نفوذ پاتوژن‌ها جلوگیری کند. یک سد پوستی مختل شده به باکتری ها و ویروس ها اجازه می دهد تا به عمق پوست نفوذ کنند و باعث عفونت شوند.

اما حتی اگر عوامل بیماری زا به پوست نفوذ کنند، این اندام ابرقهرمانی به مبارزه ادامه خواهد داد. بر اساس یک بررسی در سال 2020، سلول‌های پوست با هم ترکیب می‌شوند و سیگنال‌های ایمنی را سازماندهی می‌کنند تا به بدن در برابر عوامل بیماری‌زا محافظت کرده و به آنها حمله کند. گلدمن می‌گوید: گلبول‌های سفید خون از بدن دائماً در پوست گردش می‌کنند و نظارت ایمنی را انجام می‌دهند.

پوست همچنین حاوی کراتینوسیت های اپیدرمی است، سلول هایی که پروتئین ها و پپتیدهایی با خواص ضد باکتری، ضد قارچی و ضد ویروسی ایجاد می کنند. غدد چربی نیز روغنی ترشح می کنند که لایه دیگری از محافظت در برابر مواد خارجی اضافه می کند. به عنوان یک امتیاز، پوست را نرم نگه می دارد. ماهیچه ها، استخوان ها، اندام های داخلی و سیستم عصبی را پوشش می دهد.

بیشتر بخوانید >> 5 عنصر برای داشتن پوستی بهتر

خواص محافظتی و اهمیت پوست به ایمنی ختم نمی شود. لایه سوم پوست، هیپودرم یا زیر پوست، از چربی تشکیل شده است که به عنوان ضربه گیر طبیعی عمل می کند. اگر بدن ضربه ای مانند سقوط یا تصادف اتومبیل را تجربه کند، این چربی در اصل یک بالشتک ضخیم است که شدت ضربه را کم می کند و بدن داخلی ما را ایمن نگه می دارد.

عرق کردن یکی از دلایل اهمیت پوست

عرق کردن فقط نشانه یک تمرین خوب نیست. عرق به خنک شدن پوست و جلوگیری از گرم شدن بیش از حد بدن کمک می کند. تعریق از طریق دو نوع غدد صورت می گیرد. غدد اکرین بیشتر بدن را می پوشانند و روی سطح پوست باز می شوند. غدد آپوکرین به داخل فولیکول مو باز می شوند و می توانند در پوست سر، زیر بغل و کشاله ران یافت شوند.

اینکه آیا بدن می‌تواند سموم را دفع کند یا نه، موضوع بحث است.

یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که سطوح فلزات سنگین در افرادی که به طور منظم ورزش می کردند کمتر بود. یک مطالعه در سال 2011 نشان داد که عرق راهی بالقوه برای حذف بیسفنول A (BPA) است، یک ماده شیمیایی که اغلب در پلاستیک یافت می شود.

ویتامین D را سنتز می کند

وقتی پوست در معرض نور خورشید قرار می گیرد، ویتامین D تولید می کند. ویتامین D اهداف متعددی در بدن دارد. یک بررسی در سال 2015 نشان داد که ممکن است در موارد زیر کمک کند:

 • سلامت استخوان
 • محافظت در برابر سرطان های پوست
 • عملکرد ایمنی
 • مدیریت پسوریازیس
 • کاهش خطر و کاهش شدت درماتیت آتوپیک
 • حاوی ملانین است

اپیدرم حاوی ملانین است، رنگدانه ای که رنگ پوست افراد را تعیین می کند. هرچه ملانین بیشتری داشته باشید، رنگ پوست شما تیره تر خواهد بود. ملانین خیلی بیشتر از تعیین رنگ پوست شما اهمیت دارد. برای مثال در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید نیز محافظت می کند. این پرتوها باعث عارضه های زیر می شوند:

 • آفتاب سوختگی
 • سرطان پوست
 • پیری زودرس
 • کاهش تولید کلاژن
 • کاهش خاصیت ارتجاعی پوست
 • روی لمس تاثیر می گذارد

اهمیت پوست

پوست به شما امکان می دهد درد [و] فشار را احساس و تشخیص دهید. بافت ها را رمزگشایی می کند و دماهایی مانند گرما و سرما را نیز تشخیص می دهد. پوست این کار را از طریق گیرنده های لمسی کوچک اما قدرتمند انجام می دهد، از جمله:

 • گیرنده های حرارتی که به تعیین دما کمک می کنند.
 • گیرنده های درد که به شما اطلاع می دهند زمانی که چیزی دردناک است، مانند زخم.
 • گیرنده های مکانیکی برای شناسایی فشار، مانند دست دادن محکم.

بیشتر بخوانید >> علت افتادگی پوست و روش درمان آن

چگونه از پوست مراقبت کنیم

محصولات مراقبت از پوست بسیار زیاد است. اما کارشناسان می گویند راه های ساده ای برای مراقبت از پوست شما وجود دارد. از درون به بیرون مراقبت کنید. برخی از متخصصان پوست می گویند این ضرب المثل حقیقتا وجود دارد که “شما همان چیزی هستید که می خورید”، حداقل در مورد مراقبت از پوست.

غذاهای غنی از موارد زیر را توصیه می شود:

 • آنتی اکسیدان ها، از جمله سبزیجات تیره و برگ دار، اسفناج، کلم پیچ و انواع توت ها برای مقابله با رادیکال های آزاد و آسیب های محیطی
 • چربی های تک غیراشباع و چند غیراشباع مانند سالمون، گردو و دانه های چیا برای تقویت سد چربی پوست
 • پروبیوتیک‌ها مانند ماست و پری‌بیوتیک‌ها که در اقلام با فیبر بالا مانند میوه‌ها و سبزیجات یافت می‌شوند تا مانع پوست شوند.
 • در صورت امکان غذاهای بسیار فرآوری شده و شیرین را محدود کنید.

تحقیقات نشان می‌دهد که منبع مطمئن ارتباطی بین رژیم‌های غذایی با قند بالا و آکنه وجود دارد و مطالعه‌ای در سال 2021 نشان داد که مصرف غذاهای فرآوری‌شده با درماتیت آتوپیک مرتبط است.

بیشتر بخوانید >> بهترین راه از بین بردن جای جوش

محصولات مراقبت از پوست به اندازه کافی برای انتخاب وجود دارد. پیشنهاد می شود که روتین خود را فقط به چند محصول اساسی تقسیم کنید.

او می گوید همه باید حداقل موارد زیر را رعایت کنند:

 • یک پاک کننده خوب که متناسب با نوع پوست و نیاز شما باشد
 • مرطوب کننده ای که مناسب نوع پوست و نیاز شما باشد
 • یک ضد آفتاب با SPF بالا

کارشناسان چند فعالیت در خانه را توصیه می کنند که می تواند اندام پوستی شما را تقویت کند، از جمله:

ورزش: ورزش جریان خون را به همه اندام ها از جمله پوست افزایش می دهد. AAD توصیه می کند از یک پاک کننده حاوی اسید سالیسیلیک یا بنزوئیل پراکسید بعد از عرق استفاده کنید تا منافذ پوست را پاک کرده و از جوش ها جلوگیری کنید.

خواب: پوست در طول خواب بازسازی می شود. بر اساس منبع معتبر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) بزرگسالان 18 تا 60 ساله باید حداقل 7 ساعت در شب بخوابند.

بیرون بروید: گلدمن خاطرنشان می‌کند که هوای داخل خانه اغلب خشک‌تر است،بخصوص درفصل زمستان که فضای منزل گرم و خشک است. بر اساس یک منبع معتبر در سال 2017، بیرون رفتن می تواند این مشکل را کاهش دهد و همزمان استرس را هم کاهش می دهد، که می تواند از آکنه جلوگیری کند.

هایفوتراپی : هایفوتراپی یا HIFU بهترین روش درمان لیفت و جوانسازی صورت است که باعث فرم دهی صورت , گردن , چشم , بازوها , خط فک میگردد که با استفاده از امواج مافوق صوت به لایه های عمیق پوست دست می یابند و با متمرکز شدن در آن نقطه به جوانسازی و لیفت پوست بدون هیچگونه زخم منجر می گردد. هر چند هایفو صورت و هایفو ابرو که باعث لیفت ابرو می گردد پرطرفدارترین استفاده های این روش هستند لیکن کاربردهای این روش بسیار گسترده تر است.

اینتراسل : در این روش تکامل یافته جوانسازی، انرژی آر اف از طریق 49 سوزن بسیار کوچک با روکش طلا به عمق پوست انتقال میابد. جراحت های بسیار کوچکی که در پوست ایجاد میگردد موجب تحریک کلاژن و عملکرد طبیعی بدن میشود. طی این درمان تولید کلاژن و الاستین آغاز شده و به طور موثری باعث سفت شدن پوست، کاهش خطوط ریز، چین و چروک و نیز جای جوش میشود.

بیشتر بخوانید >> لیپوم یا غده چربی زیر پوست چیست؟

دوش اب گرم : یک دوش طولانی و بخار آب داغ ممکن است لوکس به نظر برسد، اما برای پوست شما قطعا مناسب نیست. آب داغ ممکن است در لحظه احساس خوبی داشته باشد، اما عوامل مرطوب کننده طبیعی را از پوست شما پاک می کند.

به جای آب داغ از آب ولرم استفاده کنید. آب را تقریباً در همان دمای بدن خود نگه دارید – بین 95 تا 99 درجه فارنهایت (35 و 37.2 درجه سانتیگراد) و نه بیشتر از 105 درجه فارنهایت (40.5 درجه سانتیگراد). اگر پوست شما هنگام دوش گرفتن خیلی قرمز شده است ، احتمالاً دمای آب خیلی بالاست.

کرم ضد آفتاب مناسب خود را پیدا کنید : هزاران کرم ضد آفتاب موجود است. یافتن گزینه ای که در برابر اشعه های UVA و UVB پوست را محافظت کند ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *