بیماری ها, مقالات

لیست بیماری های پوستی مسری؟ علائم، درمان و موارد دیگر

بیماری پوستی مسری

بسیاری از افراد گاه به گاه یک بیماری پوستی یا علائم غیر قابل توضیح را تجربه کرده اند. برخی از شرایطی که روی پوست شما تأثیر می گذارد بسیار مسری هستند. در این مقاله از آریا لیزر در مورد بیماری های پوستی مسری که بزرگسالان و کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد، صحبت می کنیم.

بیماری های پوستی مسری در بزرگسالان

بیماری پوستی مسری در بزرگسالان بیشتر از کودکان دیده می شود.

تبخال

تبخال یک عفونت مقاربتی است. این بیماری می تواند توسط ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 (HSV-1) یا ویروس هرپس سیمپلکس نوع 2 (HSV-2) ایجاد شود. در صورت ابتلا به تبخال، ممکن است تاول هایی در اطراف دهان، اندام تناسلی یا راست روده ایجاد شود. عفونت تبخال در صورت یا دهان شما به عنوان تبخال دهان یا تبخال شناخته می شود.

جهت درمان و یا پیشگیری از تبخال دهانی می توانید تحت نظر پزشک از داروی آسیکلوویر استفاده کنید.

عفونت اطراف اندام تناسلی یا راست روده به عنوان تبخال تناسلی شناخته می شود. بسیاری از افراد مبتلا به تبخال علائم خفیف یا اصلاً ندارند.+

تبخال دهان می تواند از طریق چیزی به سادگی بوسه گسترش یابد. امکان دارد شما به تبخال تناسلی از طریق رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی مبتلا شوید. اگر تبخال دارید، می توانید آن را به افراد دیگر سرایت دهید، حتی اگر علائمی نداشته باشید.

بیشتر بخوانید : اهمیت پوست و محافظت از آن

زونا

زونا در بزرگسالان توسط ویروس واریسلا زوستر ایجاد می شود که همان ویروسی است که باعث آبله مرغان در کودکان می شود. اگر قبلاً آبله مرغان داشته اید، این ویروس می تواند باعث ایجاد بیماری دردناک از تاول های پر از مایع در یک طرف صورت یا بدن شما شود. اغلب به صورت یک نوار منفرد ظاهر می شود که در سمت چپ یا راست تنه شما پیچیده می شود.

اگر هرگز به آبله مرغان مبتلا نشده اید، می توانید پس از لمس مایع داخل تاول زونا به آن مبتلا شوید. بیماری زونا کمتر از آبله مرغان مسری است. اگر تاول های زونا خود را بپوشانید، خطر انتشار ویروس کمتر است. هنگامی که تاول های شما زخمی شدند، دیگر مسری نیستند.

واکسنی برای زونا وجود دارد که برای بزرگسالان 50 سال و بالاتر توصیه می شود زیرا احتمال ابتلا به زونا افزایش می یابد. واکسن شینگریکس جدیدترین واکسن (اکتبر 2017) است و 90 درصد در پیشگیری از زونا در تمام گروه های سنی موثر است. این دارو در دو دوز به فاصله 2 تا 6 ماه تجویز می شود.

عفونت قارچی

عفونت های قارچی جزء بیماری پوستی مسری دستگاه تناسلی که هم زنان و هم مردان را تحت تأثیر قرار می دهد. آنها به دلیل رشد بیش از حد قارچ ایجاد می شوند که به طور معمول در سراسر بدن شما وجود دارد.

اگر عفونت مخمری ولوواژینال دارید، ممکن است در اطراف فرج خود راش (ضایعه پوستی) مشاهده کنید. اگر در آلت تناسلی خود عفونت قارچی دارید، ممکن است سر آلت تناسلی شما ملتهب شود. عفونت های قارچی می توانند از طریق تماس جنسی منتقل شوند.

برای درمان عفونت قارچی، پزشک ممکن است یک داروی ضد قارچ را توصیه کند.

بیشتر بخوانید : دستگاه هایفو

 

بیماری های پوستی واگیردار در کودکان

این بیماری مسری در کودکان بیشتر از بزرگسالان است:

برفک

برفک نیز به دلیل رشد بیش از حد قارچ ایجاد می شود. این می تواند باعث ایجاد ضایعات سفید روی زبان و داخل گونه های کودک شما شود. همچنین می تواند افراد مسن، افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و افرادی که از داروهای خاصی استفاده می کنند نیز تاثیر بگذارد.

اگر در حالی که به عفونت قارچی واژن مبتلا شده اید زایمان کنید، ممکن است کودک شما دچار برفک دهان شود. همچنین ممکن است کودک شما پس از مصرف یک شیشه شیر یا پستانک با فردی که برفک دهان دارد، دچار آن شود.

پزشک کودک شما احتمالاً یک داروی ضد قارچ موضعی تجویز خواهد کرد.

بیماری های پوستی مسری

بیماری پوشک

راش پوشک معمولا مسری نیست، اما گاهی اوقات مسری است. هنگامی که این عفونت ناشی از عفونت قارچی یا باکتریایی باشد، می تواند به سایر نواحی بدن کودک شما یا افراد دیگر سرایت کند. از بهداشت مناسب برای جلوگیری از گسترش عفونت استفاده کنید. کودک خود را در پوشک تمیز و خشک نگه دارید. پس از تعویض دستان خود را بشویید.

بیشتر بخوانید : لکه های پوستی و درمان

بیماری های پوستی مسری در بزرگسالان و کودکان

این بیماری های پوستی می توانند برای بزرگسالان و کودکان به طور یکسان مشترک باشند.

راش پیچک سمی

پس از دست زدن به گیاه پیچک سمی، کودک شما ممکن است دچار تاول های دردناک و خارش دار شود. این بیماری در اثر واکنش آلرژیک به روغن موجود در گیاه ایجاد می شود. بلوط سمی و سماق سمی می توانند واکنش های مشابهی ایجاد کنند.

اگر مقدار کمی از روغن روی لباس، پوست یا ناخن‌های کودک شما باقی بماند، می‌تواند آن را به افراد دیگر سرایت کند. اگر کودک شما دچار راش پیچک سمی، بلوط سمی یا بیماری سمی شد، لباس، کفش و نواحی آسیب دیده پوست او را با آب و صابون بشویید.

شما معمولاً می توانید از پماد هیدروکورتیزون برای کاهش ناراحتی کودک خود تا زمانی که علائم او برطرف شود استفاده کنید. اگر بیماری آنها بدتر شد، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

بیشتر بخوانید : خرید دستگاه لیزر

 

عفونت استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) 

استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) نوعی باکتری است که به بسیاری از آنتی بیوتیک ها مقاوم است:

اگر پس از مراجعه به بیمارستان دچار عفونت MRSA شوید، به آن “MRSA مرتبط با مراقبت های بهداشتی” (HA-MRSA) می گویند. اگر آن را از جامعه گسترده تر انتخاب کنید، به عنوان “MRSA مرتبط با جامعه” (CA-MRSA) شناخته می شود.

عفونت CA-MRSA معمولا با یک جوش دردناک روی پوست شما شروع می شود. ممکن است آن را با نیش عنکبوت اشتباه بگیرید. ممکن است با تب یا چرک همراه باشد. از طریق تماس پوست به پوست و همچنین از طریق تماس با محصولات آلوده مانند تیغ یا حوله قابل انتقال است.

اگر مشکوک به عفونت MRSA هستید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. در بیشتر موارد، می توان آن را با آنتی بیوتیک یا ترکیبی از آنتی بیوتیک ها درمان کرد.

گال

گال توسط یک کنه کوچک ایجاد می شود که در پوست شما سوراخ می کند و تخم می گذارد. باعث خارش شدید و عارضه هایی شبیه جوش می شود. بیماری در نهایت پوسته پوسته می شود.

گال از طریق تماس طولانی مدت پوست به پوست منتقل می شود. هرکسی که پوسته پوسته ای داشته باشد مسری محسوب می شود. مراکز مراقبت از کودکان و بزرگسالان محل شایع شیوع گال هستند. اگر شخصی در خانه شما به گال مبتلا شود، به راحتی پخش می شود.

برای درمان عفونت گال به داروی نسخه ای نیاز خواهید داشت.

Molluscum contagiosum (MC)

Molluscum contagiosum (MC) یک عفونت پوستی ویروسی است که در کودکان شایع است، اما می تواند بزرگسالان را تحت تاثیر قرار دهد. باعث ایجاد بیماری زگیل مانند صورتی یا سفید می شود. این خیلی مضر نیست و بسیاری از والدین ممکن است حتی متوجه نشوند که فرزندشان به آن مبتلا است.

ویروس MC در شرایط گرم و مرطوب رشد می کند. در بین شناگران و ژیمناست ها رایج است. شما می توانید آن را از طریق آب آلوده یا حتی حوله در استخر عمومی بگیرید. اغلب اوقات، MC به خودی خود بدون درمان از بین می رود.

درماتوفیتوز

کرم حلقوی توسط یک قارچ ایجاد می شود. این قارچ به خاطر زندگی بر روی تشک های بدنسازی و ایجاد خارش معروف است. اگر پوست سر شما را تحت تاثیر قرار دهد، می تواند باعث ایجاد لکه های گرد پوسته پوسته شده و ریزش مو در کنار سر شما شود. این بیماری پوستی مسری بیشتر در کودکان اتفاق می افتد.

کرم حلقوی می تواند از طریق تماس پوست به پوست سرایت کند. شما می توانید با دست زدن به اشیاء آلوده، مانند لوازم جانبی مو، لباس یا حوله، آن را منتقل کنید. همچنین می تواند از حیوانات به انسان منتقل شود، بنابراین مراقب لکه های بدون مو در حیوانات خانگی خانواده خود باشید.

برای درمان کرم حلقوی، پزشک داروهای ضد قارچ تجویز می کند. اگر کودک شما دچار عفونت کرم حلقوی روی پوست سر شد، یک شامپوی دارویی قوی نیز در دسترس است.

بیشتر بخوانید : لیپوم یا غده چربی زیر پوست چیست؟

زرد زخم

زرد زخم عمدتاً بر نوزادان و کودکان تأثیر می گذارد، اما بزرگسالان نیز می توانند به آن مبتلا شوند. معمولا باعث ایجاد زخم های قرمز رنگ در اطراف بینی و دهان می شود. زخم ها ممکن است ترکیده یا پوسته پوسته شوند. تا زمانی که برای درمان آن آنتی بیوتیک دریافت نکنید یا زخم های شما خود به خود از بین بروند بسیار مسری است.

 

رعایت بهداشت خوب جهت جلوگیری از بیماری پوستی مسری

برای جلوگیری از ابتلا یا انتشار بیماری های مسری پوستی، بهداشت را رعایت کنید. دست های خود را مرتب با آب و صابون بشویید. هیچ گونه لباس، وسایل مو یا حوله را با افراد دیگر به اشتراک نگذارید. همچنین باید همه ملحفه‌ها و روبالشی‌های خود را هر هفته عوض کرده و بشویید تا از شیوع بیماری‌های مسری جلوگیری کنید. به فرزندان خود نیز یاد دهید که این اقدامات احتیاطی را انجام دهند.

اگر شما یا فرزندتان دچار بیماری پوستی شدید، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید. آنها می توانند به شناسایی علت و تجویز درمان مناسب کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *