درمان پوست, مقالات

هیدروکورتیزون-پراموکسین، کرم موضعی

هیدروکورتیزون-پراموکسین

نکات مهم در استفاده از هیدروکورتیزون – پراموکسین

کرم موضعی هیدروکورتیزون – پراموکسین به عنوان یک دارو با نام تجاری و یک داروی ژنریک موجود است. هیدروکورتیزون-پراموکسین به چهار شکل وجود دارد: کرم موضعی، فوم، لوسیون و پماد. کرم موضعی هیدروکورتیزون – پراموکسین برای درمان التهاب و خارش مربوط به برخی بیماری های پوستی باشد استفاده می شود. در این مقاله از آریا لیزر، شرکت خرید و فروش دستگاه لیزر با ما همراه باشید.

هشدارهای مهم در خصوص هیدروکورتیزون

 • هشدار افزایش سطح قند خون: استفاده طولانی مدت یا در دوزهای بالا ممکن است سطح قند خون شما را افزایش دهد. اگر دیابت دارید، باید قبل از مصرف این دارو به پزشک خود اطلاع دهید.
 • هشدار اثرات دارو: این دارو می تواند از طریق پوست به بدن شما جذب شود. این ممکن است بر تعادل هورمون های شما تأثیر بگذارد و مشکلاتی ایجاد کند. اگر از دوزهای بالا استفاده می‌کنید، برای مدت طولانی از آن استفاده می‌کنید، روی قسمت زیادی از پوست خود استفاده می‌کنید، یا اگر پانسمان‌هایی را روی ناحیه‌ای که آن را استفاده می‌کنید، قرار می‌دهید، این مشکل بیشتر است.

 

لیزر کیوسوییچ

هیدروکورتیزون – پراموکسین چیست؟

هیدروکورتیزون-پراموکسین ترکیبی از داروهای هیدروکورتیزون و پراموکسین است. دانستن در مورد همه داروها در ترکیب مهم است زیرا هر دارو ممکن است به روشی متفاوت بر شما تأثیر بگذارد. هیدروکورتیزون-پراموکسین به چهار شکل وجود دارد: کرم موضعی، فوم، لوسیون و پماد. کرم هیدروکورتیزون-پراموکسین با نام تجاری داروی پراموزون در دسترس است. همچنین به عنوان یک داروی ژنریک موجود است. داروهای ژنریک معمولاً قیمت کمتری نسبت به نسخه برند دارند.

این دارو ممکن است به عنوان بخشی از درمان ترکیبی استفاده شود. این بدان معناست که ممکن است لازم باشد آن را با داروهای دیگر استفاده کنید.

موارد استفاده :

کرم هیدروکورتیزون-پراموکسین برای درمان التهاب و خارش زمانی که مربوط به بیماری های پوستی خاص باشد استفاده می شود.

چگونه کار می کند :

هیدروکورتیزون متعلق به دسته ای از داروها به نام استروئیدهای ضد التهابی است. پراموکسین متعلق به دسته ای از داروها به نام داروهای بیهوشی است. دسته ای از داروها گروهی از داروها هستند که به روشی مشابه عمل می کنند. این داروها اغلب برای درمان شرایط مشابه استفاده می شوند. هیدروکورتیزون با مسدود کردن مواد شیمیایی موجود در پوست که باعث تورم و خارش می شود، التهاب پوست را کاهش می دهد. پراموکسین به کاهش خارش و درد روی پوست کمک می کند و این سیگنال ها را در اعصاب پوست شما مسدود می کند.

بیشتر بخوانید : سوختگی لیزر موی زائد

عوارض جانبی هیدروکورتیزون-پراموکسین

هیدروکورتیزون – پراموکسین باعث خواب آلودگی نمی شود، اما می تواند عوارض جانبی دیگری ایجاد کند. عوارض جانبی این دارو در بزرگسالان کمی متفاوت از عوارض جانبی برای کودکان است.

عوارض جانبی شایع تر در بزرگسالان عبارتند از:

 • سوزش
 • خارش
 • تحریک
 • خشکی
 • رشد مو
 • آکنه
 • تغییر رنگ پوست
 • عفونت
 • علائم کشش

علاوه بر عوارض ذکر شده در بالا، کودکان ممکن است این موارد را تجربه کنند:

 • کند شدن رشد
 • کاهش وزن
 • کاهش سطح کورتیزول

اگر این اثرات خفیف باشند، ممکن است ظرف چند روز یا چند هفته از بین بروند. اگر آنها شدیدتر هستند یا از بین نمی روند، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید. هیدروکورتیزون – پراموکسین ممکن است با سایر داروها تداخل داشته باشد. تداخل زمانی است که یک ماده نحوه عملکرد دارو را تغییر دهد. این می تواند مضر باشد یا از عملکرد خوب دارو جلوگیری کند.

برای کمک به جلوگیری از تداخل، پزشک باید تمام داروهای شما را با دقت مدیریت کند. حتماً در مورد تمام داروها، ویتامین ها یا گیاهانی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید. برای اینکه بدانید چگونه کرم هیدروکورتیزون-پراموکسین ممکن است با چیز دیگری که مصرف می کنید تداخل داشته باشد، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید : هر آنچه که باید در مورد برداشتن خال بدانید

 

سلب مسئولیت: هدف ما این است که مرتبط ترین و جدیدترین اطلاعات را در اختیار شما قرار دهیم. با این حال، از آنجایی که داروها در هر فرد به طور متفاوتی عمل می کنند، نمی توانیم تضمین کنیم که این اطلاعات شامل همه نکات ممکن است. این اطلاعات جایگزین توصیه های پزشکی نیست. همیشه با پزشک متخصص خود در خصوص تمامی موارد مربوطه صحبت کنید.

کودکان و هیدروکورتیزون

کودکان ممکن است به هیدروکورتیزون حساس تر باشند. این دارو ممکن است اثرات بسیار جزئی بر رشد آنها داشته باشد. کودکانی که تحت درمان با این دارو هستند باید از حداقل مقدار ممکن استفاده کنند که باعث بهبود وضعیت پوست آنها شود.

هشدارهای هیدروکورتیزون-پراموکسین

این دارو با چندین هشدار همراه است.

هشدار آلرژی

هیدروکورتیزون-پراموکسین می تواند یک واکنش آلرژیک شدید ایجاد کند. علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مشکل در تنفس
 • تورم گلو یا زبان شما

در صورت بروز این علائم، با 115 تماس بگیرید یا به نزدیکترین اورژانس مراجعه کنید. اگر تا به حال واکنش آلرژیک به آن داشته اید، دیگر از این دارو استفاده نکنید. استفاده مجدد از آن می تواند کشنده باشد (باعث مرگ شود).

هشدار برای مبتلایان به دیابت

اگر از این دارو برای مدت طولانی استفاده کنید یا از آن در دوزهای بالا استفاده کنید، ممکن است سطح قند خون شما را افزایش دهد. قبل از استفاده از این دارو با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است لازم باشد سطح قند خون خود را با دقت بیشتری کنترل کنید.

هشدار برای گروه های دیگر

برای زنان باردار: این دارو جزو داروهای حاملگی دسته C است. یعنی دو چیز:

تحقیقات روی حیوانات نشان داده است که هنگام استفاده مادر از این دارو برای جنین اثرات نامطلوبی را نشان می دهد. مطالعات کافی بر روی انسان انجام نشده است تا مطمئن شویم که چگونه دارو ممکن است بر جنین تأثیر بگذارد. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید با پزشک خود صحبت کنید. این دارو تنها در صورتی باید استفاده شود که منافع بالقوه خطر احتمالی را توجیه کند.

برای زنان شیرده: مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. اگر به کودک خود شیر می دهید با پزشک خود صحبت کنید.

برای کودکان: کودکان ممکن است به اثرات هیدروکورتیزون حساس تر باشند. هیدروکورتیزون ممکن است اثرات بسیار جزئی بر رشد آنها داشته باشد. کودکانی که با این دارو درمان می شوند باید کمترین دوزی را که برای وضعیت آنها موثر است تجویز شود.

بیشتر بخوانید : لیزر درمانی

نحوه استفاده از هیدروکورتیزون-پراموکسین

همه دوزهای ممکن و اشکال دارویی ممکن است در اینجا گنجانده نشده اند. دوز، شکل دارویی و تعداد دفعات استفاده از دارو به موارد زیر بستگی دارد:

 • سن شما
 • وضعیت تحت درمان
 • وضعیت شما چقدر شدید است
 • سایر شرایط پزشکی که دارید
 • نحوه واکنش شما به اولین دوز
 • دوز برای التهاب و خارش

طبق دستور استفاده کنید

 • کرم هیدروکورتیزون – پراموکسین برای درمان کوتاه مدت استفاده می شود. اگر آن را طبق دستور مصرف نکنید، خطراتی را به همراه دارد.
 • اگر مصرف دارو را به طور ناگهانی قطع کنید یا اصلاً از آن استفاده نکنید: علائم خارش یا خشکی شما ممکن است بدتر شود.
 • اگر دوزها را فراموش کردید یا طبق برنامه از دارو استفاده نکردید: ممکن است داروی شما نیز موثر نباشد.
 • چگونه تشخیص دهید که دارو موثر است: شما باید متوجه کاهش سوزش، خارش یا خشکی شوید.

ملاحظات مهم برای استفاده از هیدروکورتیزون-پراموکسین

اگر پزشک هیدروکورتیزون-پراموکسین برای شما تجویز کرد، این ملاحظات را در نظر داشته باشید.

نگهداری

این کرم را در دمای 77 درجه فارنهایت (25 درجه سانتیگراد) نگهداری کنید. می توانید آن را برای مدت کوتاهی بین 59 درجه فارنهایت تا 86 درجه فارنهایت (15 تا 30 درجه سانتی گراد) نگهداری کنید. این دارو را در مناطق مرطوب یا مرطوب مانند حمام نگهداری نکنید.

آیا جایگزینی وجود دارد؟

داروهای دیگری نیز برای درمان بیماری شما وجود دارد. برخی ممکن است برای شما مناسب تر از دیگران باشند. با پزشک خود در مورد سایر گزینه های دارویی که ممکن است برای شما مفید باشد صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *