لیزر موی زائد, مقالات

همه چیز درباره لیزر ND:YAG

لیزر ND:YAG

لیزر چیست؟

پیش از توضیح لیزر ND YAG بهتر است درمورد لیزر بیشتر بدانیم، کلمه “LASER” مخفف light amplification by stimulated emission of radiation به معنی تقویت نور با انتشار تقویت شده تشعشع است. لیزر با ساطع کردن طول موج نور پرانرژی کار می کند که وقتی روی یک وضعیت پوستی خاص متمرکز می شود گرما ایجاد می کند و سلول های بیمار را از بین می برد. طول موج بر حسب نانومتر (nm) اندازه گیری می شود.

انواع مختلفی از لیزر موجود است. که به واسطه محیطی که پرتو لیزر را تولید می کند متمایز می شوند. هر یک از انواع مختلف لیزر، بسته به طول موج و میزان نفوذ آن، کاربرد خاصی دارد.

لیزر الکس سرد کوترا

لیزر Neodymium YAG چیست؟

Nd:YAG (neodymium-doped yttrium aluminium garnet) کریستالی است که به عنوان محیط لیزری برای لیزرهای حالت جامد استفاده می شود.

ناخالصی نئودیمیم سه یونیزه شده [Nd(III)] (یعنی ماده ای که به مقدار کمی به ماده خالص دیگری اضافه می شود تا رسانایی آن را تغییر دهد)، به طور معمول جایگزین بخش کوچکی از یون های ایتریم در ساختار کریستالی میزبان می شود، زیرا این دو یون از اندازه مشابه یون نئودیمیم فعالیت لیزر را در کریستال فراهم می کند.

لیزر Nd:YAG دارای طول موج 1064 نانومتر است و نسبت به سایر انواع لیزرها قابلیت دسترسی به لایه های عمیق تری از بافت پوست را دارد.

در حالت Q-switched، Nd:YAG  دو طول موج تولید می کند، یکی در محدوده مادون قرمز (1064 نانومتر) و پرتو دوم با طول موج 532 نانومتر که برای ضایعات سطحی پوست مفید است. Q-switching به تکنیکی اطلاق می شود که لیزر را در پالس های بسیار کوتاه پرتویی با شدت بالا تولید می کند.

به زبان ساده تر : لیزر Nd:YAG یکی از انواع پیشرفته لیزر درمانی است که امروزه برای درمان برخی از ناراحتی های پوستی و چشمی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه لیزر که با برندهای مختلف در بازار به فروش می رسد دارای ویژگی های منحصر به فردی است که در درمان کاربرد دارد. تقویت نور در دستگاه های لیزر روشی است که در درمان بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و دستگاه های لیزر با استفاده از طول موج خاص و القای انرژی بالای نور به لایه های عمقی پوست نفوذ می کنند و در عین حال آسیبی به سطح و بافت وارد نمی کنند. در این فرآیند انرژی حرارتی زیادی تولید می شود.

لیزر ND:YAG چگونه کار می کند؟

لیزرها با ساطع طول موج نور پرانرژی کار می کنند که وقتی روی یک بیماری خاص پوستی متمرکز می شود گرما ایجاد می کند و سلول های بیمار را از بین می برد.

لیزر ND:YAG برای درمان چه مواردی استفاده می شود؟

اختلالات پوستی زیر را می توان با پرتوهای لیزر Nd:YAG درمان کرد.

لیزر NDYAG کیوسوییچ

ضایعات عروقی

 • رگهای عنکبوتی و نخی در صورت (گونه، ناحیه تمپورال، پشت بینی، پیشانی) و پاها.
 • خال مادرزادی عروقی (ناهنجاری عروقی مویرگی)
 • رگهای واریسی
 • وریدهای صورت (telangiectasia)
 • همانژیوم (یک تومور عروقی)

پالس های نور لیزر رنگدانه قرمز (هموگلوبین) را هدف قرار می دهند. تنظیمات معمولی که برای درمان سیاهرگ های صورت به کار می روند شامل مدت زمان پالس 50 میلی ثانیه، و جریان (یعنی انرژی خروجی) 150-250 J/cm2 (اندازه گیری شده در ژول بر سانتی متر مربع) است.

ضایعات رنگدانه ای

لیزر Nd:YAG می‌تواند برای از بین بردن لکه‌های قهوه‌ای رنگ (آسیب های ناشی از نور خورشید و افزایش سن)، ، تومورهای پوستی بدخیم، ملاسما، هایپرپیگمنتیشن، کک‌ومک، خال اوتا یا ماه گرفتگی، ملانوسیتوز لومبوساکرال، Hori naevus و … استفاده شود. پالس های نوری ملانین را در عمق متغیر روی پوست یا داخل آن هدف قرار می دهند.

لیزر کیوسوییچ COSJET TR ساخت کمپانی مطرح WON TECHNOLOGY کره جنوبی، راه حل برتر جهت رفع خالکوبی،پاکسازی تتو و لک های پوستی، ضایعات رنگدانه ای، شرکت آریا لیزر پاسارگاد ارائه دهنده سرویس اجاره دستگاه لیزر کیوسوییچ و خرید دستگاه لیزر کیوسوییچ در ایران، جهت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

توان خروجی بالا در تمام مراحل درمان از ویژگی های لیزر کیوسوییچ است. خروجی ثابت در یک منطقه مورد هدف بزرگ با توزیع یکنواخت انرژی امکان درمان ایمن و مؤثر را فراهم می کند، آسیب حرارتی پوست را به حداقل می رساند و رنگدانه های موجود در سراسر درم را به طور انتخابی از بین می برد.

همچنین، حالت PTP در مقایسه با تک پالس، درد کمتر و بازسازی سریع‌تری را ارائه می‌دهد.

لیزر کیوسوییچ

لیزر موی زائد

لیزر Nd:YAG را می توان برای رفع موهای زائد در هر مکانی از جمله زیر بغل، خط بیکینی، صورت، گردن، پشت، سینه و پاها استفاده کرد.

لیزر Nd:YAG به طور کلی برای موهای رنگ روشن (بلوند/خاکستری) کم اثر است، اما برای درمان موهای تیره (قهوه ای/سیاه) در بیماران مبتلا به فیتزپاتریک نوع I تا III و شاید پوست نوع IV با رنگ روشن بسیار موثر است.

در بیماران برنزه یا دارای پوست تیره احتیاط شدید توصیه می شود، زیرا لیزر همچنین می تواند ملانین را از بین ببرد و در نتیجه لکه های سفید پوست (لوکودرما) ایجاد شود.

البته با پیشرفت تکنولوژی لیزر موی زائد با دستگاه الکساندرایت الکس سرد کوترا تحولی عظیم در این صنعت ایجاد کرد، این دستگاه محدودیتی در لیزر انواع پوست و مو ندارد. مانند پوست‌های برنزه و یا موهای کرکی، پوست برنز به دلیل تحریک بيش از حد رنگدانه پوست بالاترین ریسک سوختگی را دارد و احتمال ایجاد آسیب به سلول های رنگدانه ساز و ایجاد لک های سفید را ایجاد می نماید. اما با توجه به داشتن مجوز FDA لیزر موی زائد با الکس سرد کوترا این محدودیت ها را نخواهد داشت.

پالس های نور فولیکول مو را هدف قرار می دهند که باعث ریزش مو می شود و رشد بیشتر را به حداقل می رساند. تنظیمات معمولی به کار گرفته شده شامل مدت زمان پالس 2 تا 20 میلی ثانیه و انرژی 10-40 J/cm2 است.

Typical settings employed include pulse durations of 2 to 20 milliseconds and fluences of 10¬40 J/cm2.

بیشتر بخوانید >> درمان انواع مشکلات پوستی با لیزر CO2 Fractional 

 

حذف تاتو

خالکوبی های آبی، خاکستری و سیاه را می توان با لیزر Nd:YAG کیوسوییچ (طول موج 1064 نانومتر) پاک کرد. رنگ تاتو و عمق رنگدانه بر طول مدت و نتیجه لیزر درمانی تأثیر می گذارد. درمان لیزری شامل تخریب انتخابی مولکول های جوهر است که سپس توسط ماکروفاژها جذب شده و از بین می روند.

تنظیمات معمولی عبارتند از مدت زمان پالس: 10 نانوثانیه، انرژی خروجی: 300-500Mj.

10 nanoseconds, output energy: 300¬500Mj.

قارچ ناخن (اونیکومایکوزیس)

اونیکومایکوزیس یک بیماری شایع ناخن است که توسط پاتوژن های قارچی ایجاد می شود. چندین دستگاه لیزر برای درمان اونیکومایکوزیس مجوز FDA را دریافت کرده اند.

دو لیزر اولی که توسط FDA برای درمان اونیکومایکوز تایید شدند:

 • PinPointe™ FootLaser™ Cynosureماساچوست، ایالات متحده
 • Cutera GenesisPlus™ Cutera کالیفرنیا، ایالات متحده

 

لیزر ND:YAG موی زائد کوترا

هر دو با flashlamp-pumped short-pulse Nd:YAG 1064 nm lasers هستند. این لیزرها پالس های 100 تا 3000 میکروثانیه ای با جریان انرژی 25.5 J/cm2 برای اندازه نقطه 1 میلی متری ساطع می کنند.

سایر کاربردهای لیزر Nd:YAG

لیزر Nd:YAG همچنین برای بهبود چین و چروک در پوست های پیر شده استفاده می شود.

نحوه درمان با لیزرهای ND:YAG

 • مهم است که تشخیص صحیح قبل از درمان توسط پزشک انجام شده باشد، به ویژه هنگامی که ضایعات رنگدانه ای هدف قرار می گیرند، تا از درمان نادرست سرطان پوست مانند ملانوم جلوگیری شود.
 • بیمار باید در طول جلسه درمان از محافظ چشم (پوشش یا عینک غیر شفاف) استفاده کند.
 • درمان شامل قرار دادن یک هندپیس روی سطح پوست و فعال کردن لیزر است. بسیاری از بیماران هر شات را مانند ضربه زدن یک نوار لاستیکی به پوست توصیف می کنند.
 • یک بی حسی موضعی ممکن است در ناحیه مورد نظر اعمال شود اما معمولاً لازم نیست.
 • خنک کننده سطح پوست در تمام مراحل حذف موهای زائد اعمال می شود. برخی از لیزرها دارای دستگاه های خنک کننده داخلی هستند.
 • بلافاصله پس از درمان، ممکن است از کیسه یخ برای تسکین ناحیه تحت درمان استفاده شود.
 • در چند روز اول پس از درمان باید مراقب بود تا از شستشوی ناحیه و/یا استفاده از پاک کننده های ساینده پوست خودداری شود.
 • بانداژ یا چسب ممکن است به جلوگیری از ساییدگی ناحیه تحت درمان کمک کند.
 • در طول دوره درمان، بیماران باید منطقه را از قرار گرفتن در معرض نور خورشید محافظت کنند تا خطر رنگدانه های پس از التهاب را کاهش دهند.

آیا درمان با لیزر Nd:YAG عوارض جانبی دارد؟

عوارض جانبی درمان با لیزر Nd:YAG معمولا جزئی است و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد در طول درمان (کاهش با خنک کردن تماسی و در صورت لزوم بی حسی موضعی).
 • قرمزی، تورم و خارش بلافاصله پس از عمل که ممکن است چند روز پس از درمان ادامه یابد.
 • به ندرت، رنگدانه پوست ممکن است انرژی نوری بیش از حد را جذب کند و ممکن است تاول ایجاد شود (این خود به خود ناپدید می شود).
 • تغییرات در رنگدانه های پوست. گاهی اوقات سلول های رنگدانه (ملانوسیت ها) ممکن است آسیب ببینند و لکه های تیره تر (هیپرپیگمانتاسیون) یا کم رنگ تر (هیپوپیگمانتاسیون) پوست باقی بمانند. به طور کلی، لیزرهای آرایشی بر روی افرادی با رنگ پوست روشن تر به جای تیره تر، بهتر عمل می کنند.
 • کبودی تا 10 درصد بیماران را تحت تاثیر قرار می دهد. معمولاً خود به خود محو می شود.
 • عفونت باکتریایی.

مزایای درمان پوست با لیزر ND YAG چیست؟

 1. بهبود رنگ پوست
 2. کاهش روزاسه و رگ صورت
 3. کاهش چین و چروک صورت و خطوط ریز
 4. آسیب های ناشی از نور خورشید از جمله لکه های ناشی از افزایش سن و رنگدانه های قهوه ای را درمان کنید
 5. سفت کننده و لیفت پوست
 6. تولید کلاژن و الاستین جدید را تحریک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *