جوانسازی, مقالات

جوانسازی واژن با لیزر co2 fractional

جوانسازی واژن

درمان آتروفی واژن با لیزر CO2 Fractional

امروزه لیزر با کاربردهای فراوانی که دارد در بسیاری از زمینه های پزشکی ورود کرده است که یکی از متداول ترین آن ها، جوانسازی واژن است. لیزر واژینال روشی غیرتهاجمی است که بدون ایجاد درد و اسکار می تواند تغییرات لازم را بسته به نوع مشکل هر فرد اعمال کند. در ادامه به شرح کاملی از لیزر و کاربرد آن برای دستگاه تناسلی خانم ها می پردازیم.

شرکت آریا لیزر پاسارگاد برترین شرکت فروش دستگاه لیزر

لیزر در بیشتر حیطه های پزشکی و درمان و حتی پیشگیری نقش بسزایی داشته است. به خصوص در بخش جوانسازی لیزر توانسته بهترین اثر را به دنبال داشته باشد. جوانسازی واژن با لیزر یکی دیگر از کاربردهایی است که  توانسته مورد استفاده افرادی قرار بگیرد که در این ناحیه نیاز به جوانسازی دارند. این لیزر قادر است تولید کلاژن را تحریک کند و بافت طبیعی واژن را بازسازی کند. جوانسازی واژینال با لیزر CO2  توسط متخصص زنان صورت می گیرد.

لیزر واژینال در چه مواردی کاربرد دارد؟

بهترین موارد استفاده از لیزر واژینال برای درمان خشکی واژن، آتروفی واژن که به دنبال افزایش سن روی می دهد، واژینیت آتروفیک، یائسگی، هورمون درمانی، رادیوتراپی، اختلالات هورمونی است. همچنین برای افرادی که عفونت های مکرر، درماتیک و حساسیت دارند نیز کاربرد دارد.

دومین مورد استفاده از لیزر واژینال برای درمان بی اختیاری ادراری نوع استرسی که با یک حالت تراوش ادرار همراه است. به این صورت که مقاومت عضلات کف مثانه را افزایش می دهد و در نتیجه از ترواش و بی اختیاری ادرار جلوگیری می کند.

در افرادی که بدنشان در ناحیه پرینه و واژن حساس شده و دچار عفونت های مکرر از قبیل عفونت های قارچی، باکتریال و یا انگلی متعدد و متفاوت می شوند، با انجام لیزر واژینال می توان به بهبود و ترمیم بافت پوست کمک کرد. همچنین می توان از بروز این عفونت های مکرر جلوگیری نمود و PH واژن و باکتری های دهانه آن را تنظیم کرد.

با توجه به اینکه در واژن یکسری باکتری های مفید وجود دارد که برای بدن لازم و ضروری است. این باکتری ها خود مانع باکتری های مضر و پاتوژن می شوند. در مواردی که شخص دچار عفونت های مکرر، عفونت قارچی، خشکی واژن و کاهش استحکام بافت واژن به دنبال فرآیند پیری و یائسگی یا هورمون درمانی و یا اختلالات هورمونی یا رادیوتراپی شده، باعث می شود که این باکتری های مفید از دست رفته و باکتری های مضر جایگزین آن ها شوند. در نتیجه شخص دچار ترشحات و عفونت های مکرر شود. با کمک لیزر واژینال می توان مانع از بین رفتن باکتری های مفید شد و باکتری های بیماری زا را کاهش داد. در نتیجه از عفونت های مکرر و بوی بد واژن جلوگیری می شود.

در مواردی که شخص دچار چروک خوردگی و افتادگی ناحیه پرینه و ناحیه واژن به صورت چروک شده، افتادگی بافت و پوست، از دست دادن شکل اولیه، تیرگی، تغییر حالت بافت و سفتی آن شده باشد، به نحوی که نیاز به لیفت و بازسازی دارد، می توان با لیزر CO2 فرکشنال نسبت به ترمیم این نواحی و رفع مشکلات مذکور اقدام نمود. این کار موجب جوانسازی ناحیه تناسلی بانوان می شود.

با توجه به کاربردهای لیزر واژینال از قبیل لوبره تر سازی و بهبود بافت و افزایش کلاژن الاستین در ناحیه واژن و پرینه، در افرادی که دچار دردهای حین نزدیکی به دنبال خشکی واژن یا عفونت های مکرر هستند و تمایل جنسی آن ها کاهش یافته و خونریزی هایی را حین نزدیکی تجربه می کنند و دچار لکه بینی و اسپاسم عضلانی و واژینیسموس پیدا می کنند و دردهای زیادی دارند، می توانند با کمک لیزر واژینال آن را مرتفع نمود و این مشکل را به طور کامل برطرف نمود.

قبل از انجام جوانسازی واژن با لیزر CO2 چه اقداماتی لازم است؟

اولین و مهم ترین اقدام انجام تست پاپ اسمیر زیر نظر متخصص زنان است. چرا که باید بررسی شود دهانه رحم و واژن مبتلا به عفونت نیستند که در این صورت قبل از هر اقدامی توسط متخصص زنان با مصرف آنتی بیوتیک و داروهای مربوطه باید این مشکل رفع شود.

بیشتر بخوانید >> درمان میخچه با لیزر

جوانسازی واژن با لیزر

این عمل به صورت انجام می شود؟

در مرحله اول پروب در دستگاه تناسلی زنانه قرار گرفته و اشعه لیزر تابانده می‌شود. در این حالت ممکن است شخص گرما و لرزش خفیفی را در کانال واژن احساس کند. پس از تاباندن اشعه لیزر در مدت زمانی مشخص، پروب از دستگاه تناسلی خارج می‌شود. با انجام این عمل، اشعه لیزر سبب جمع شدن بافت و تحریک تولید فیبروبلاست‌ها خواهد شد که با تحریک فیبروبلاست‌ها، تولید کلاژن نیز تحریک می‌شود.

آیا جوانسازی واژینال با لیزر CO2 با درد همراه است؟

این عمل به صورت سرپایی انجام می شود و کاملاً بدون درد است. البته باید به این نکته اشاره شود که تنها تعداد کمی از زنان (کمتر از 5%) ممکن است درد بسیار خفیفی در 24 ساعت اول پس از درمان داشته باشند. هر چند احساس درد پس از هر گونه فرآیند درمانی، امری طبیعی است اما نکته حائز اهمیت عدم وجود درد و احساس ناراحتی پس از عمل جوانسازی واژن با لیزر است، به طوری که شخص بلافاصله پس از درمان می‌تواند به انجام فعالیت‌های روزانه خود بپردازد. این فرآیند حدود 10 دقیقه طول می‌کشد. فرآیندی بدون درد و کوتاه مدت که این خود از مزایای ارزنده لیزردرمانی محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید >> چرا لیزرها می توانند شما را جوان تر نشان دهند؟

چه مدت پروسه درمان طول می کشد؟

در کمتر از یک ماه پس از درمان، بازسازی بافت جدید دیواره واژن با ساختاری قوی‌تر و با میزان کلاژن و رطوبت بیشتر انجام می‌گیرد.

جوانسازی واژن با لیزر چه مزیت هایی دارد؟

این روش کاملا بدون درد بوده چرا که یک روش غیرتهاجمی است و نیازی به جراحی و خون ریزی نیست. به همین دلیل روشی ایمن است و با عوارض احتمالی رو به رو نیست. یکی دیگر مزیت های منحصر به فرد جوانسازی واژن با لیزرco2 مدت زمان کوتاه عمل که ممکنه بین 10 تا 15 دقیقه به طول بیانجامد. به غیر از نقش جوانسازی این روش قادر به روشن کردن لابیا و دستگاه تناسلی خارجی و  برطرف کردن التهاب واژن (قرمزی و سوزش واژن) است. رفع چروک خوردگی واژن و تنگ کردن کانال واژن از دیگر کارایی های دستگاه لیزر co2 است. لازم به ذکر است جهت جوانسازی واژینال با لیزر نیازی به بستری شدن در کلینیک و یا بیمارستان نیست.

برای رسیدن به نتیجه موثر چند جلسه درمان نیاز است؟

بستگی به میزان افتادگی واژن و سایر مشکلاتی که بیمار در بخش واژن دارد لیزر واژن متفاوت باشد و به شکل قطع نمی توان گفت چند جلسه نیاز است ؛ با این حال برخی از افراد در یک دوره درمان به نتیجه رضایت بخش خود می رسند. اما این عمل پس از 3 دوره درمانی و آن هم با فاصله 1 ماه مؤثرتر و نتیجه بخش‌تر خواهد بود. این عمل محدودیت سنی ندارد اما باز هم با افزایش سن و در صورت نیاز می‌توان درمان را تکرار کرد.

این روش جوانسازی با لیزر co2 جز پرطرفدار ترین روش ها است. چرا که این روش قادر است بدون درد و دوره نقاهت ططولانی مشکلات زنانه را رفع کند. در صورتی که روش های موجود تنها درصدی قادر به انجام این کار بودند. به عنوان مثال جراحی لابیاپلاستی به منظور تغییر شکل و تغییر اندازه بخش لابيا ماژور (لب‌هاي بزرگتر و خارجي‌تر واژن) و يا لابيا مينور (لب‌هاي کوچک و داخل واژن) انجام می‌شود. اما واژینوپلاستی به منظور سفت کردن واژن انجام می‌گیرد. روش جوانسازی واژن با لیزر می‌تواند هر دو روش لابیاپلاستی و واژینوپلاستی را تحت پوشش قرار دهد و این خود مزیتی است که این روش را متمایز از سایر روش‌ها می‌سازد.

 برای انجام جوانسازی واژن با لیزر چه دستگاهی بهتر است؟

برای جوانسازی واژینال بهترین دستگاه لیزر co2 فرکشنال است چرا که این لیزر به شکل ویژه جهت این کار طراحی شده است. نکته مهم این است که این کار باید توسط متخصص زنان یا اورولوژی صورت گیرد.

جوانسازی واژن با لیزر

آیا برای استفاده از این روش نیاز به کرم بی حسی است؟

همان طور که گفته شد این روش با درد همراه نیست چرا که ، در روش لیزر واژینال نیازی به بخیه و برش نمی باشد. برای همین هم نیازی به مصرف کرم بی حسی نیست. اما نکته ای که مطرح است این که برخی از افراد ممکن است حساس باشند، برای همین استفاده از کرم بی حسی برای این دسته از افراد ممانعتی وجود ندارد.

بیتر بخوانید >> منافذ باز پوست و نحوه درمان آن

مراقبت های پس از لیزر جوانسازی واژن:

مزیت استفاده از لیزر واژینال این است که نیاز به مراقبت آن چنانی نیست. فقط شخص نباید حدود 1 هفته نزدیکی داشته باشد. ممکن است مقداری ترشحات واژینال داشته باشد. معمولا از سوی پزشک متخصص، آنتی بیوتیک موضعی تجویز می شود که ترمیم و بهبود بافت مربوطه با سرعت بیشتری انجام شود. به طور کلی ممنوعیت خاصی برای افرادی که تحت درمان با لیزر واژینال قرار می گیرند وجود ندارد.

اگر لیزر در نواحی خارجی و با هدف روشن سازی بافت انجام شود، ممکن است شخص کمی سوزش نیز احساس کند. در این شرایط از پمادهای مرطوب کننده توصیه شده توسط پزشک استفاده می شود. بنا به توصیه پزشکان به بانوان توصیه می شود که 72 دو ساعت پس از درمان با لیزر واژینال از انجام فعالیت های بدنی اجتناب نمایند.

همچنین به مدت یک ماه باید از انجام فعالیت های سنگین ورزشی و کارهای سنگین دوری کنند. همچنین از دوش گرفتن با آب گرم به مدت یک هفته اجتناب شود. در تمام مراحل درمان علاوه بر رعایت بهداشت تمام جلساتی را که پزشک تعیین می کند به شکل منظم و دوره ای انجام دهید تا بهبودی و رسیدن به نتیجه مطلوب حاصل شود. از استخر و جکوزی به مدت 72 ساعت پرهیز شود.

برای برقراری رابطه جنسی، چه مدت باید بگذرد؟

بهتر است برقراری رابطه جنسی تا سه ماه پس از جوانسازی و لیزر واژینال به تاخیر بیافتد.

کاربردهای لیزر واژینال :

  • برطرف سازی مشکلات جنسی
  • زیبا ساختن دستگاه تناسلی
  • کاهش دادن سایز لابیاها
  • روشن ساختن پوست
  • افزایش مقاومت و سفتی بافت واژن
  • درمان نمودن بی اختیاری ادرار

لیزر واژینال چه خطراتی دارد؟

سوالات زیادی پرسیده می شود در مورد اینکه آیا لیزر واژینال موجب ناباروری می شود؟ بر روی تخمدان ها تاثیر می گذارد؟ به طور کلی باید بگوییم که این روش هیچ عارضه ای ندارد و روشی کاملا ایمن است که افراد می توانند از آن استفاده کنند.

بیشتر بخوانید >> جوانسازی با لیزر اینتراسل

آیا لیزر جوانسازی واژن برای دختران باکره نیز مورد استفاده قرار می گیرد؟

بله می توان از لیزر واژینال برای دختران باکره نیز استفاده کرد و هیچ منعی برای آن ها وجود ندارد. در دختران باکره نیز اگر شخص دچار عفونت های مکرر شود و یا ناحیه پرینه برای او خشک شده و دارای چروک خوردگی و تیرگی زیاد باشد، می توان از لیزر واژینال استفاده کرد.

ماندگاری نتیجه لیزر واژینال

در مواردی که برای روشن سازی از لیزر واژینال استفاده می شود، بسته به عواملی که ناحیه پرینه را مستعد تیره شدن می کند و میزان مقاومت آن ها در مقابل اقدامات درمانی، ماندگاری نتیجه لیزر واژینال متفاوت است. به عنوان مثال اگر شخص لباس های تیره و تنگ نپوشد، مقاربت های متعدد و غیرمعمول نداشته باشد، ورزش های سنگین مانند دوچرخه سواری و اسب سواری انجام ندهد و هورمون ها در شرایط نرمالی قرار داشته باشند، معمولا پس از روشن کردن ناحیه تناسلی، تیرگی باقی نخواهد ماند.

بهترین زمان برای انجام لیزر جوانسازی واژن

لیزر واژینال برای تمامی بانوانی که به دلیل هورمونی با آتروفی واژن مواجه شده اند قابل استفاده بوده ، توجه به این نکته الزامی است که اگر بانوان به مسائل و مشکلاتی که دارند بی توجه باشند با گذشت زمان مشکلات آنها غیر قابل اجتناب می باشد و درمان به سختی انجام می شود.

به طور کلی برای بانوانی که به یائسگی مبتلا هستند استفاده از این روش درمانی را جهت برطرف سازی مشکلات یائسگی توصیه می کند. به علاوه بانوانی که به سرطان سینه مبتلا بوده اند هم می توانند از این روش یعنی لیزر co2 استفاده کنند. چرا که سایر روش هایی که ستروژن دارد برای این افراد مناسب نیست.

معمولا لیزر واژینال برای تمامی سنین قابل انجام است اما بهترین زمان برای انجام آن قبل از رسیدن به یائسگی و بعد از آن در افرادی که دچار خشکی واژن شده اند، میزان کلاژن الاستین واژنشان کم شده است و قصد جراحی ندارند، افرادی که مشکلات ادراری پیدا کرده و تمایلات جنسی خود را از دست داده اند، در ناحیه پرینه خود احساس درد و خشکی دارند، می توانند از این اقدام استفاده کنند.

در مواردی که برای روشن سازی واژن از لیزر واژینال استفاده می شود، منع سنی وجود ندارد و حتی افراد جوان پس از 16 سالگی می توانند نسبت به انجام آن اقدام نمایند.

لیزر جوانسازی واژن برای چه افرادی ممنوع است؟

لیزر واژینال ممنوعیت خاصی ندارد و حتی در دوره شیردهی که خود عاملی برای خشکی واژن، احساس درد حین نزدیکی و کاهش تمایلات جنسی است، می تواند انجام شود. حتی لیزر واژینال ممکن است در این دوران با تنها 2 جلسه تکرار، کفایت کند.

توصیه می شود در دوران بارداری نسبت به لیزر واژینال اقدام نکنید. همچنین پیش از لیزرتراپی، حتما نزد یک متخصص زنان خوب مراجعه نمایید و اگر مبتلا به عفونت واژینال هستید، آن را درمان نمایید. انجام تست پاپ اسمیر و hpv قبل از لیزر واژینال الزامی است. در صورت ابتلا به عفونت های حاد، عفونت های لگنی، واژینیت حاد و … عدم درمان آن ها، اقدام به لیزر واژینال ننمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *