بیماری ها, مقالات

چه چیزی باعث ایجاد پوست حساس می شود و چگونه می توانم از آن مراقبت کنم؟

پوست حساس

آیا داشتن پوست حساس باعث نگرانی است؟

پوست حساس بیماری نیست که پزشک بتواند آن را تشخیص دهد. معمولاً نشانه یک بیماری دیگر است. حتی ممکن است تا زمانی که واکنش بدی نسبت به یک محصول آرایشی مانند صابون، مرطوب کننده یا آرایش نداشته باشید، ندانید پوست حساسی دارید. شرایطی که باعث ایجاد پوستهای حساس می شوند به ندرت جدی هستند. معمولاً می توانید علائم خود را با چند تغییر ساده در روال مراقبت از پوست خود تحت کنترل داشته باشید.

به خواندن ادامه دهید تا در مورد آنچه که ممکن است باعث ایجاد حساسیت پوستی شما شود، سایر علائمی که باید مراقب آنها باشید و محصولاتی که استفاده از آنها باید برای شما ایمن باشد، بیشتر بدانید. حساس شدن پوست مشکلی است که بسیاری از افراد با آن روبرو هستند. در این مقاله به بررسی علل ایجاد پوستهای حساس پرداخته و روش‌های مراقبت و درمان این مشکل را بررسی می‌کنیم. همچنین به بیان راهکارهایی برای پیشگیری از ایجاد پوست حساس می‌پردازیم.

لیزر الکس سرد کوترا

عوامل ایجاد پوست‌های حساس

 • عوامل وراثتی

عوامل وراثتی نقش مهمی در ایجاد پوست حساس دارند. اگر پدر و مادر شما پوستهای حساس داشته باشند، احتمالاً شما هم دارای پوست حساس خواهید بود.

 • عوامل محیطی

عوامل محیطی نیز می‌توانند باعث ایجاد حساسیت پوستی شوند. مثلاً تماس با آب گرم یا سرد، آب دریا، هوای خشک و سرد، هوای آلوده و مواد شوینده قوی می‌توانند پوست را تحریک کنند و باعث ایجاد حساسیت در پوست می‌شوند.

 • عوامل شیمیایی

استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی شیمیایی نیز می‌تواند عامل ایجاد پوستهای حساس باشد. مواد شیمیایی موجود در این محصولات می‌توانند باعث تحریک و التهاب پوست شوند و علائم حساسیت پوستی را به وجود آورند.

 • عوامل خارجی

عوامل خارجی مانند اشعه‌ی ماوراء بنفش، آلودگی هوا و تماس با مواد حساسیت‌زا می‌توانند پوست را تحریک کرده و باعث ایجاد حساسیت در پوست شوند.

 • شرایط پوستی شما

برخی از شرایط پوستی شما نیز می تواند منجر به خشکی بیش از د پوست شود. این موارد عبارتند از:

پوست خشک: پوست زمانی که آب و چربی زیادی از دست می دهد خشک می شود. این می تواند باعث شود که پوست شما:

 1. دچار خارش شود
 2. پوسته پوسته شدن
 3. ترک و خونریزی
 4. قرمز یا خاکستری به نظر می رسد

خشکی پوست ممکن است در هر جایی از بدن شما اتفاق بیفتد، اما به ویژه در موارد زیر رایج است:

دست ها، پا، بازوها و پایین پاها

اگزما: اگزما (درماتیت آتوپیک) بر توانایی پوست شما برای محافظت از شما در برابر عوامل تحریک کننده مانند میکروب های موجود در هوا یا مواد شیمیایی موجود در شوینده لباس های شما تأثیر می گذارد. این می تواند شما را نسبت به محصولاتی که دیگران را آزار نمی دهد، مانند صابون ها و لوازم آرایشی حساس کند.

علائم اگزما از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. شما می توانید متوجه یکی از موارد زیر شوید:

 1. خشکی
 2. خارش
 3. برجستگی های کوچکی که ممکن است مایع نشت کند و پوسته پوسته شود
 4. لکه های قرمز تا خاکستری مایل به قهوه ای پوست
 5. پوست خام و متورم
 6. پوست ضخیم، ترک خورده یا پوسته پوسته

آکنه روزاسه: روزاسه یک بیماری پوستی شایع است که صورت را درگیر می کند. علائم اولیه شامل سرخ شدن یا برافروختگی راحت تر از سایر افراد است. روزاسه باعث حساسیت شدید می شود. برخی از محصولات ممکن است باعث سوزش شوند. علائم دیگر عبارتند از:

 1. قرمزی صورت، گوش ها، قفسه سینه یا پشت
 2. قرمزی شبیه به آفتاب سوختگی
 3. برآمدگی های کوچک و جوش ها
 4. رگ های خونی قابل مشاهده

علائم پوست حساس

پوستهای حساس با علائم متنوعی همراه است. این علائم می‌توانند شامل قرمزی، خارش، سوزش و ترشحات زیاد از پوست باشند. در برخی موارد، پوست ممکن است آسیب‌پذیرتر شود و به سرعت به عوامل خارجی واکنش نشان دهد.

پوست حساس

روش‌های مراقبت از پوست حساس

برای مراقبت از پوستهای حساس، می‌توانید روش‌های زیر را رعایت کنید:

 • انتخاب محصولات مناسب

استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی با ترکیبات ملایم و بدون عطر می‌تواند بهبودی در حساسیت شما ایجاد کند. همچنین از محصولات با مجوز و تأییدیه‌ی

داروسازی استفاده کنید.

 • مراقبت در طول فصل‌های مختلف

پوست در طول فصل‌های مختلف به نحوه‌ای تغییر می‌کند. برای مراقبت مناسب، در هر فصل از محصولات و روش‌های مراقبتی مناسب برای پوست خود استفاده کنید.

 • رعایت تمیزی پوست

تمیز نگه‌داشتن پوست اهمیت زیادی در پیشگیری از ایجاد پوستهای حساس دارد. روزانه از محصولات شستشوی مناسب برای پوست استفاده کنید و پوست خود را به خوبی تمیز کنید.

 • استفاده از مواد آرایشی مناسب

در انتخاب محصولات آرایشی نیز باید دقت کنید. از محصولاتی استفاده کنید که بر پوست شما تحریک نکنند و باعث ایجاد حساسیت نشوند.

درمان پوست حساس

در صورت بروز علائم شدید پوست حساس، مراجعه به پزشک تخصصی پوست و درمانگر می‌تواند منجر به تشخیص و درمان مناسب شود. پزشک می‌تواند بر اساس نوع پوست حساس و شدت علائم، درمان‌های متناسب را تجویز کند.

بیشتر بخوانید: چرا درمان با لیزر co2 فرکشنال بسیار محبوب است؟

نکات کلی برای پوست های حساس

وقتی پوست حساسی دارید، ممکن است احساس کنید همه چیز تحریک‌کننده است. اما با چند تغییر در شیوه زندگی، ممکن است شاهد بهبود قابل توجهی باشید. در اینجا چند نکته وجود دارد که می تواند به هر کسی که پوست حساسی دارد کمک کند:

 1. دوش کوتاه 5 تا 10 دقیقه ای با آب گرم – نه داغ – بگیرید.
 2. از مواد لایه بردار خشن اجتناب کنید.
 3. از صابون ملایم و بدون عطر استفاده کنید.
 4. به جای عطر از روغن های ضروری استفاده کنید.
 5. از مواد شوینده ملایم و بدون عطر استفاده کنید.
 6. سعی کنید از مواد پاک کننده ارگانیک استفاده کنید.
 7. همیشه از کرم یا ژل اصلاح استفاده کنید.
 8. بعد از حمام به آرامی خود را خشک کنید (به جای مالش) و بلافاصله از مرطوب کننده استفاده کنید. پوست کم آب یا دهیدراته، تشخیص و درمان
 9. محصولات جدید را حداقل یک روز قبل از استفاده کامل روی یک ناحیه خاص از پوست آزمایش کنید.

پیشگیری از حساس شدن پوست

برخی از راهکارهایی که می‌توانید برای پیشگیری از ایجاد پوست حساس انجام دهید عبارتند از:

– استفاده از محافظت‌کننده‌های مناسب در برابر آفتاب
– استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی مناسب برای پوست خود
– رعایت تمیزی و بهداشت پوست
– اجتناب از تماس با عوامل محرک مثل مواد شیمیایی قوی

در این مقاله به بررسی عوامل ایجاد پوستهای حساس پرداختیم و روش‌های مراقبت و درمان این مشکل را بررسی کردیم. مهمترین نکته در مراقبت از پوست حساس، استفاده از محصولات مناسب و رعایت تمیزی و بهداشت پوست است.

سوالات متداول

چگونه می‌توانم از پوست حساس خود مراقبت کنم؟

برای مراقبت از پوستهای حساس، از محصولات آرایشی و بهداشتی مناسب استفاده کنید، تمیزی پوست را رعایت کنید و از تماس با عوامل تحریک‌کننده پوست خود پرهیز کنید.

آیا پوست حساس بهبود پیدا می‌کند؟

بله، با رعایت مراقبت‌های مناسب و استفاده از محصولات مناسب، می‌توانید بهبود قابل توجهی در پوست حساس خود مشاهده کنید.

آیا تغییرات غذایی می‌تواند روی پوستهای حساس تأثیر بگذارد؟

بله، برخی از تغییرات غذایی می‌تواند تأثیر مستقیمی بر روی پوست داشته باشد. به عنوان مثال، مصرف زیاد مواد شیرین‌کننده یا مواد غذایی حاوی تندکننده‌ها ممکن است به افزایش علائم پوست حساس منجر شود.

چه محصولاتی برای پوستهای حساس مناسب هستند؟

محصولات آرایشی و بهداشتی با ترکیبات ملایم، بدون عطر و بر پایه‌ی طبیعت بهترین گزینه برای پوست حساس هستند. محصولاتی که دارای تأییدیه‌ی داروسازی باشند نیز توصیه می‌شوند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر علائم حساسیت شما شدید و مزاحمت‌آور هستند یا با مراقبت‌های منزلی بهبود نمی‌یابند، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص دقیق‌تری برای شما قائل شود و درمان مناسب را تجویز کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *