پیکرتراشی, مقالات

درمان ژنیکوماستی

درمان ژنیکوماستی با اندولیفت

درمان ژنیکوماستی بدون جراحی

ژنیکوماستی (گاهی اوقات به اصطلاح عامیانه “سینه مرد” نامیده می شود) زمانی اتفاق می افتد که یک فرد سینه های خود را بدون تعادل معمولی هورمون هایی که برای رشد غدد پستانی عملکردی و چربی مرتبط با افزایش بافت غده سینه است رشد می کند. به طور معمول، هورمون تستوسترون از رشد بافت پستان جلوگیری می کند، در حالی که استروژن اثر تحریک کننده دارد. عدم تعادل بین این هورمون ها می تواند منجر به ژنیکوماستی شود. اضافه وزن می تواند منجر به افزایش ذخیره چربی در سینه و همچنین کل بدن شود.

مطالعات نشان داده اند که بین 32 تا 65 درصد از مردان دارای ژنیکوماستی هستند. درمان غیرجراحی معمولاً بر هدف قرار دادن علت اصلی، مانند تغییر سبک زندگی، داروها و هورمون درمانی متمرکز است، اما درمان جدیدی حالا در اختیار بیماران است، لیزر اندولیفت که برای جوانسازی پوست به دنیای پزشکی معرفی شد و انقلاب عظیمی در صنعت زیبای ایجاد کرد، قابل استفاده در درمان ژنیکوماستی نیز می باشد. که این کار را با حذف چربی‌ها به کمک لیزر اندولیفت انجام می‌دهد.

در این مقاله آریا لیزر، بزرگترین شرکت اجاره دستگاه لیزر، همراه باشید زیرا نگاهی عمیق‌تر به علل احتمالی و راه‌های درمان ژنیکوماستی می‌اندازیم.

علل ژنیکوماستی چیست؟

موارد زیادی می تواند در ایجاد ژنیکوماستی نقش داشته باشد، از جمله عوامل سبک زندگی مانند نوشیدن بیش از حد الکل یا ورزش کم، بیماری زمینه ای، افزایش سن و عوارض جانبی برخی داروها. هورمون جنسی تستوسترون یک اثر بازدارنده بر رشد بافت پستان دارد، در حالی که هورمون های جنسی استروژن و پروژسترون در حضور هورمون رشد و فاکتور رشد شبه انسولین 1 اثر تحریک کننده دارند.

عوامل زیر ممکن است منجر به عدم تعادل این هورمون ها در افراد مبتلا شود که در غیر این صورت ممکن است به ژنیکوماستی مبتلا نشوند.

افزایش سن

تستوسترون به طور طبیعی با افزایش سن تقریباً از سن 30 سالگی شروع می شود. مطالعات انجام شده روی مردان بالای 65 سال نشان داده است که ژنیکوماستی معمولاً به دلیل سطوح پایین تستوسترون ظاهر می شود. مطالعات دیگر نشان داده اند که 24 تا 65 درصد از مردان بین 50 تا 80 سال به ژنیکوماستی مبتلا هستند.

افراد مسن نیز احتمالاً داروهایی مصرف می کنند که ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی باعث ژنیکوماستی شوند.

بیشتر بخوانید >> رفع موهای زائد

بلوغ

حدود 60 درصد از افراد جوان به دلیل تغییرات هورمونی در دوران بلوغ، علائم ژنیکوماستی را تا سن 14 سالگی نشان می دهند. ژنیکوماستی ناشی از تغییراتی که در دوران بلوغ اتفاق می‌افتد، بدون درمان در عرض سه سال برطرف می‌شود.

درمان ژنیکوماستی

درصد بالای چربی بدن

داشتن درصد چربی بدن بالا در هر وزنی می تواند منجر به افزایش ذخیره چربی در اطراف سینه شود. داشتن درصد چربی بدن بالاتر با سطح استروژن بالاتر نیز مرتبط است. بافت چربی بافت اصلی است که در آن تستوسترون توسط آنزیم آروماتاز ​​به استروژن تبدیل می شود. حدود 85 درصد منبع قابل اعتماد استروژن در بدن افراد از فعالیت این آنزیم ناشی می شود. جهت انجام جراحی ژنیکوماستی بهترین انتخاب استفاده از دستگاه لیپوست می‌باشد. جهت مشاوره بیشتر با ما تماس بگیرید.

شرایط سلامتی

شرایط سلامتی که باعث تغییر در سطح تستوسترون و استروژن می شود به طور بالقوه می تواند منجر به ایجاد بافت اضافی سینه شود. برخی از این شرایط عبارتند از:

 • تروما، تومور یا بیماری بیضه
 • پرکاری تیروئید
 • نارسایی کلیه
 • نارسایی کبد
 • سوء تغذیه
 • تومورهای غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس
 • سندرم کلاین فلتر
 • داروها و داروها

حدود 20 درصد منبع مورد اعتماد موارد ژنیکوماستی ناشی از داروها است.

برخی از داروها دارای خواص استروژن مانند هستند، تولید استروژن را افزایش می دهند یا بدن شما را با موادی مانند تستوسترون تامین می کنند که می تواند به استروژن تبدیل شود. انواع دیگر داروها به دلایل ناشناخته منجر به ایجاد ژنیکوماستی می شوند.

استفاده از موارد زیر با ژنیکوماستی مرتبط است:

 • الکل
 • مواد مخدر مانند هروئین، متادون و آمفتامین ها
 • استروئیدهای آنابولیک
 • برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان HIV
 • برخی از داروهای ضد فشار خون
 • برخی از داروهای روانگردان مانند داروهای ضد روان پریشی

بیشتر بخوانید >> استرچ مارک و روش درمان آن

آیا درمان های خانگی برای ژنیکوماستی وجود دارد؟

موثرترین درمان برای شما بستگی به علت زمینه ای ژنیکوماستی شما دارد. نحوه لباس پوشیدن شما نیز می تواند بر میزان قابل توجه بودن ژنیکوماستی شما تأثیر بگذارد. در صورت نیاز عادات سبک زندگی خود را بهبود بخشید.

برخی از عادات سبک زندگی می تواند به افزایش چربی بدن کمک کند. افرادی که اضافه وزن دارند اغلب می توانند چربی بیشتری در سرتاسر بدن، از جمله دور سینه، نسبت به افرادی که اضافه وزن ندارند، داشته باشند. افزایش چربی بدن نیز می تواند با افزایش فعالیت آروماتاز ​​به کاهش سطح تستوسترون کمک کند.

برخی از عادات سبک زندگی که می توانید برای بهبود سطح هورمون خود ایجاد کنید عبارتند از:

 • مصرف الکل را به حداقل برسانید
 • سعی کنید از منابع استرس در زندگی خود دوری کنید
 • حداقل 7 ساعت خواب در شب را هدف قرار دهید
 • حداقل 150 دقیقه ورزش هوازی با شدت متوسط ​​در هفته انجام دهید
 • سعی کنید حداقل دو بار در هفته تمام گروه های عضلانی اصلی را تمرین دهید
 • یک رژیم غذایی متعادل با تاکید بر غذاهای کم فرآوری شده داشته باشید

درمان ژنیکوماستی لیزر اندولیفت

نکات رژیم غذایی برای ژنیکوماستی

داشتن یک رژیم غذایی متعادل می تواند به شما کمک کند مطمئن شوید که بدن شما تمام مواد مغذی لازم برای به حداکثر رساندن تولید تستوسترون را دارد و به شما کمک می کند درصد چربی بدن خود را کاهش دهید. مواد مغذی که برای تولید تستوسترون اهمیت ویژه ای دارند عبارتند از پروتئین، ویتامین D و روی. فقط چند غذای بالقوه افزایش دهنده تستوسترون عبارتند از: زرده تخم مرغ، صدف و ماهی تن.

برخی از غذاها مواد شیمیایی به نام فیتواستروژن تولید می کنند که شبیه استروژن در بدن است.

تحقیقات بیشتری برای درک کامل اثرات این مواد شیمیایی در بدن شما مورد نیاز است، اما به حداقل رساندن مصرف غذاهای حاوی فیتواستروژن ممکن است به بهبود نسبت تستوسترون به استروژن کمک کند. سویا، حبوبات و ریشه شیرین بیان سه منبع رایج فیتواستروژن هستند.

بیشتر بخوانید >> لیپوساکشن چیست؟

نکات ورزشی برای ژنیکوماستی

این یک افسانه است که ورزش کردن قسمت خاصی از بدن باعث از دست دادن چربی بیشتری در آن ناحیه نسبت به سایر قسمت های بدن می شود. به عنوان مثال، اگر تمرینات فشاری انجام دهید، چربی بیشتری از قفسه سینه خود را از دست نمی دهید تا زمانی که همان تعداد کالری را با انجام اسکات بسوزانید.

گنجاندن ورزش های هوازی بیشتر در برنامه تمرینی می تواند به شما کمک کند درصد چربی کلی بدن خود را کاهش دهید. نوع تمرینی که انجام می دهید به اندازه طول، شدت یا مدت زمان مهم نیست.

برخی از ایده ها عبارتند از:

 • پیاده روی سریع
 • دویدن
 • شنا کردن
 • اسکیت سواری
 • رقصیدن
 • قایقرانی
 • پرش

Pushup یک تمرین عالی بدون تجهیزات است که می توانید برای عضله سازی در قفسه سینه خود انجام دهید. می‌توانید تکرارها، ست‌های خود را افزایش دهید یا وزن خود را اضافه کنید تا به مرور زمان آنها را دشوارتر کنید.

اطلاعات بیشتر درباره دستگاه لیزر CO2 فرکشنال 

چه زمانی باید برای ژنیکوماستی به پزشک مراجعه کنم؟

ژنیکوماستی به طور معمول علائم دیگری به جز حساسیت در اطراف سینه ایجاد نمی کند، اما می تواند دلیلی برای ناراحتی روانی باشد. اگر ترشح از نوک سینه‌ها، تورم یا درد شدید دارید، ایده خوبی است که به پزشک متخصص مراجعه کنید. اگر فکر می کنید ممکن است یک بیماری پزشکی مانند تومور در بیضه یا پرکاری تیروئید داشته باشید، مراجعه به پزشک نیز ضروری است.

پزشک ممکن است بتواند به شما کمک کند تا علت اصلی ژنیکوماستی خود را بیابید و به شما در یافتن بهترین درمان کمک کند.

درمان های پزشکی برای ژنیکوماستی

درمان ژنیکوماستی معمولاً شامل هدف قرار دادن شرایط زمینه ای است.

برخی از درمان‌های غیرجراحی که ممکن است پزشک توصیه کند عبارتند از:

پزشک شما ممکن است داروهای سرطان سینه رالوکسیفن یا تاموکسیفن را به عنوان درمان های برای ژنیکوماستی تجویز کند.

تعویض داروها اگر پزشک مشکوک باشد که دارویی که مصرف می کنید ممکن است باعث ژنیکوماستی شما شود، ممکن است داروی شما را تغییر دهد یا دوز شما را کاهش دهد.

تستوسترون درمانی درمان جایگزینی تستوسترون TRT  به شکل تزریق، ژل پوستی یا چسب می تواند سطح تستوسترون شما را افزایش دهد.

درمان بیماری های زمینه ای درمان یک بیماری زمینه ای مانند پرکاری تیروئید یا سوء تغذیه ممکن است علائم ژنیکوماستی را بهبود بخشد.

ژنیکوماستی اغلب به دلیل عدم تعادل هورمونی بین تستوسترون و استروژن ایجاد می شود.

عوامل زیادی می توانند در ایجاد ژنیکوماستی نقش داشته باشند، از جمله عادات سبک زندگی نامناسب، شرایط پزشکی زمینه ای، روند طبیعی پیری و برخی داروها. درمان ژنیکوماستی شامل هدف قرار دادن علت اصلی است. اغلب، بهبود عادات ورزشی و رژیم غذایی می تواند کمک کننده باشد.

اگر فکر می کنید ممکن است یک بیماری زمینه ای داشته باشید، برای تشخیص و درمان مناسب به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *